Konkurs Podcast Roku im. Janusza Majki: nominacje dla redaktorów Trójki!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konkurs Podcast Roku im. Janusza Majki: nominacje dla redaktorów Trójki!
Dwa podcasty radiowej Trójki: „116 111” i "Księstwo Ptaków", otrzymały dziś nominację w Konkursie im. Redaktora Janusza Majki "Podcast Roku 2024". Nominacja ta zbiega się z obchodzonym dziś Międzynarodowym Dniem Podcastów, podkreślając znaczenie tej formy w nowoczesnej ofercie radiowej. Foto: Polskie Radio

Dwa podcasty tworzone przez dziennikarzy radiowej Trójki otrzymały nominację do nagrody Podcast Roku im. Janusza Majki. Szansę na wyróżnienie mają nagrywane przez Katarzynę Stoparczyk "116 111" oraz "Królestwo Roślin" Pawła Sztarbowskiego.

Nominowany w kategorii "Nauka, edukacja, technologia" cykl "116 111" wystartował w marcu tego roku. Tytuł jest numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań. Audycję prowadzi Katarzyna Stoparczyk – znana słuchaczom Trójki chociażby za sprawą "Zagadkowej Niedzieli". Na potrzeby nowego cyklu dziennikarka spotkała się w radiowym studiu z młodzieżą oraz konsultantami i konsultantkami na co dzień odbierającymi zgłoszenia od dzieci i młodzieży. Powstał ważny i mądry program. Z jednej strony w cyklu możemy usłyszeć o problemach, z którymi stykają się najmłodsi i nastolatkowie, z drugiej  autorka i jej goście zapewniają merytoryczne wsparcie dorosłym opiekunom, którzy często nie wiedzą, jak reagować na problemy dotykające ich dzieci.

Od początku kwietnia 2024 roku, w co drugą niedzielę, na antenie Trójki i w podcastach Polskiego Radia możemy natomiast przenieść się do "Królestwa Roślin", które otrzymało nominację w kategorii "Debiut". Cykl tworzony przez Pawła Sztarbowskiego (na co dzień wicedyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie) ma na celu jak najszerzej rozumianą promocję życia wśród roślin. Zarówno w sensie praktycznym, poradnikowym – ich uprawy w ogrodach, na balkonach, w domach, na działkach, ale też w sensie filozoficznym i psychologicznym – jako potężnego, niedocenianego przez nas królestwa, dzięki któremu żyjemy i możemy przetrwać, a także w sensie kulturowym – jako motywu dla historii sztuki i kultury. 

 


Z kolei wspomniany już tytuł podcastu Kasi Stoparczyk "116 111" jest numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Podcast porusza problemy, z jakimi borykają się najmłodsi i nastolatkowie, oferując jednocześnie merytoryczne wsparcie dla ich opiekunów, którzy często nie wiedzą, jak reagować na trudności dotykające ich dzieci. Wśród omawianych tematów znajdują się m.in. niebezpieczne znajomości w Internecie, przemoc, agresja rodziców oraz problemy w szkole. 

 


>>> Posłuchaj wszystkich podcastów radiowej Trójki <<<

Konkurs Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Inicjatywa upamiętnia zmarłego w 2021 roku redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie. 

Zwycięzców czwartej edycji konkursu poznamy 30 listopada podczas Gali Finałowej w Rzeszowie. Do 11 listopada można głosować na podcasty na stronie www.podcastroku.pl

Polskie Radio stawia na rozwój podcastów

Zgodnie z nową strategią, Polskie Radio sukcesywnie poszerza swoją ofertę podcastową. Już teraz na platformie podcasty.polskieradio.pl i w aplikacji znajduje się już blisko 230 audycji, w tym około 75 produkcji oryginalnych, które są regularnie wzbogacane o nowe odcinki. Ponadto w ramach rozwoju spółka stworzyła specjalną jednostkę – Agencję Kreacji Projektów Podcastowych, której dyrektor obejmie stanowisko pierwszego października.

Polskie Radio wyróżnia się zróżnicowaną ofertą, wynikającą z bogatego doświadczenia w produkcji treści audio i unikalnej dokumentacji historycznej. Dzięki specjalizacji w tworzeniu wysokiej jakości podcastów, słuchacze mają dostęp zarówno do materiałów edukacyjnych, jak i bieżących analiz politycznych. 

Nowe media o historii 

W kategorii debiutów do tytułu "Podcast roku" nominowana jest także inna produkcja Polskiego Radia - podcast Bartka Makowskiego "Prawda czasu i prawda ekranu": 

 


"Prawda czasu i prawda ekranu" to podcast Bartłomieja Makowskiego, zainspirowany nieustannym pytaniem autora: "Czy tak było naprawdę?". W każdym odcinku, razem z zaproszonymi gośćmi – historykami i ekspertami – Makowski analizuje filmy i seriale, zarówno najnowsze premiery kinowe, telewizyjne oraz dostępne na platformach VOD, jak i klasyki kina historycznego. Weryfikuje także mity, które powielają się w produkcjach na przestrzeni lat, poszukując odpowiedzi na pytanie o ich zgodność z rzeczywistością. 

Dzięki unikalnym nagraniom z archiwów, Polskie Radio dostarcza treści o wyjątkowej wartości historycznej i edukacyjnej. Przykładami są także podcasty "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze", bazujący na autentycznych dźwiękach z czasów Powstania Warszawskiego oraz "A więc wojna! Wrzesień 1939 roku w archiwach Polskiego Radia", który wykorzystuje nagrania z września 1939 roku, w tym materiały z Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Jednym z kluczowych politycznych podcastów jest "Strefa wpływów" – wyjątkowy projekt Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24, gdzie Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski wnikliwie analizują wydarzenia polityczne tygodnia. Polskie Radio szybko reaguje na aktualne wydarzenia, czego dowodem jest podcast "Powódź 2024", dokumentujący klęskę żywiołową, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. 

Nowe produkcje Polskiego Radia 

We wrześniu tego roku Czwórka zaprezentowała cztery nowe oryginalne podcasty

- "Głosówka" – rozmowy Maćka Motylskiego z ludźmi ze świata audio,
- "Parami" – Ula Kaczyńska opowiada o muzycznych duetach,
- "Z biegiem lat" – Kasia Dydo rozmawia z kobietami o życiu z perspektywy lat,
- "Wychowani na…" – historia polskiego hip-hopu.

To nie wszystko – wcześniej pojawiły się też "Jamrozek wrażliwie" (psychologia), "Nie ma lekko" (o muzyce metalowej) i "Rejon ruchu" (o zdrowym stylu życia).

W październiku zadebiutują kolejne dwa podcasty: "Wychowani na Depeche Mode" i "Wychowani na Muminkach" dla Polskiego Radia Dzieciom. 

 

***

qch/kmp/rk

Polecane