Festiwal Łódź Wielu Kultur: wolność, równość i bardzo dużo nadziei

Niektórzy mogą znać tę imprezę jako Festiwal Dialogu Czterech Kultur, inni jeszcze jako Festiwal Łódź Czterech Kultur. Teraz jest już Festiwalem Łódź Wielu Kultur. Pozostaje jednak świętem różnorodności i międzykulturowego dialogu. Kolejna edycja festiwalu rozpocznie się 4 października.

Festiwal Łódź Wielu Kultur: wolność, równość i bardzo dużo nadziei

Próba medialna spektaklu Miejskie ziółka podczas festiwalu Łódź Czterech Kultur

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Z czego wynika kolejna zmiana nazwy wydarzenia? Jak wyjaśnia jedna z kuratorek festiwalu Agata Siwiak, myśląc o nowym kształcie festiwalu organizatorzy chcieli zwrócić się nie tylko ku przeszłości, ale też przyszłości. - To jest taki moment, że jeżeli sami nie wymyślimy tej lepszej przyszłości, to ona się nie wydarzy. Oczywiście jesteśmy też osadzeni w teraźniejszości. Rozejrzeliśmy się w Łodzi i w tym, kto ją współtworzy. Spojrzeliśmy na to z innej perspektywy - opowiada gościni radiowej Trójki.


Wolność, równość i bardzo dużo nadziei. Rusza Festiwal Łódź Wielu Kultur (Terra Kultura/Trójka)
10:44
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rozmówczyni Agnieszki Obszańskiej dodaje, że dawana kultura Łodzi często jest mitologizowana. - Umówmy się, że Rosjanie to byli przede wszystkim okupanci Łodzi. Już Krzysztof Pomian, wiele lat temu, pisał o tym w jednym z katalogów festiwalowych. Polska kultura też była dość marginalna. Natomiast dzisiaj Łódź jest niezwykle bogata kulturowo. Mam wrażenie, że dziś cała Polska zmierza ku takiej kulturowej wielowątkowości i dywersyfikacji - ocenia kuratorka.

Czytaj także

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość na jednym festiwalu

W festiwalowym programie znalazły się więc pozycje zwracające się do przyszłości, jak również kłaniające się temu, co nowe. Dlatego też Łódź Wielu Kultur to wiele ścieżek programowych. Jedną z nich jest "Romacen", w ramach której premierowy projekt stworzyła Mihaela Drăgan, współtwórczyni pierwszego feministycznego romskiego teatru w Rumunii. - Mihaela stworzyła taką figurę "Cyberwiedźmy". One walczą z patriarchatem, niesprawiedliwościami; walczą też o ocalenie pamięci romskiej, która przecież jest tak bardzo marginalizowana. To są wiedźmy bardzo wykształcone - zaznacza Agata Siwiak.

W ramach wydarzenia w Łodzi pojawi się też pierwsza w Polsce wystawa Ceiji Stojki - zmarłej przed dziesięciu laty romskiej malarki i pisarki z Austrii. - Przeżyła ona aż trzy obozy zagłady. Jej rodzina była osadzona w Litzmannstadt Ghetto; to taki kolejny link łódzki. Jej malarstwo jest niezwykłe; przede wszystkim malowała obrazy romskiej zagłady z perspektywy dziecka, używając też techniki komiksowej - wyjaśnia gościni radiowej Trójki.

Festiwal Łódź Wielu Kultur to również koncerty. W trakcie imprezy wystąpi m.in. Smolik. Do tego możemy spodziewać się wielu wydarzeń premierowych czy wykładu z elementami teatru prowadzonego przez Michała Zadarę. - Będzie równość, wolność oraz bardzo dużo nadziei i przyszłości w tym festiwalu - zapowiada Agata Siwiak.

***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gościni: Agata Siwiak (kuratorka Festiwalu Łódź Wielu Kultur)
Data emisji: 27.09.2024
Godzina emisji: 13.43

qch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.