Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto - edycja 2024

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto - edycja 2024
W tym roku festiwal Białystok Interphoto odbędzie się w dniach 26.09–31.10Foto: Alexander Yuts/Shutterstock

Festiwal Interphoto jako biennale funkcjonuje od 2013 r. Jest rozpoznawalnym wydarzeniem interdyscyplinarnym, popularyzującym nurty współczesnej fotografii z naciskiem na zjawiska artystyczne Polski oraz krajów Europy środkowo-wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny związany z zagadnieniami społecznymi i historycznymi. Proponuje wystawy przybliżające zdarzenia zachodzące w naszym kraju i państwach sąsiadujących, które mają wpływ na rozwój sztuki światowej.

"Kolekcjonowanie Światów" - temat przewodni Interphoto 2024 analizuje historyczno-wizualny wpływ polskiej sztuki na wschód i zachód Europy poprzez perspektywę kolekcjonowania umocowaną w zbiorach muzealnych i prywatnych zestawionych w dialog z pokazami artystycznych projektów indywidualnych.

W ramach wydarzenia trwającego ponad miesiąc (26.09–31.10) Białystok Interphoto przedstawi zarówno profesjonalnych twórców badających nowe obszary fotografii i mediów pokrewnych, jak również fotografię pojmowaną jako prosty przekaz wizualny, dostępny każdemu. Podczas tej edycji festiwalu zobaczyć będzie można prace znanych artystów z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz z innych państw Europy i świata. Białystok Interphoto 2024 gościć będzie także dyrektorów festiwali fotograficznych, jurorów i krytyków z Austrii, Białorusi, Estonii, Filipin, Litwy, Niemiec, Polski, Węgier, i Włoch. W prezentacji Grand Prix z kolei przedstawi projekty artystów z całego świata, a 10 z nich weźmie udział w wystawie finałowej.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano pokazy ponad 200 artystów, bezpośredni udział około 100 z nich oraz 17 kuratorów i 15 jurorów z zagranicy. Odbędzie się: 30 wystaw, 3 warsztaty, 4 pokazy filmów w kinie sieci Helios, innowacyjny, hybrydowy przegląd Portfolio Review, konkursy: INTERPHOTO GRAND PRIX, Street Art, Fotografii Młodych, pokaz zdjęć z muzyką na żywo, panel naukowy dotyczący sprofilowania polskich festiwali fotograficznych, 5 wykładów i prelekcji, spotkania autorskie (28), konferencja prasowa w streamingu, uroczysta inauguracja z udziałem publiczności, gości, artystów, władz województwa i miasta, kuratorów, krytyków, wydawców; piknik i spacer fotograficzny.

Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji jest granica, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami od Genius Loci po obszary indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej.

Centralnym punktem programu artystycznego tegorocznej edycji są kolekcje, ważne z punktu widzenia historii fotografii zarówno w Polsce, jak i na świecie:

– Kolekcja Ingrid i Michaela Schupmannów,
– Kolekcja Wrzesińska,
– Kolekcja Muzeum Sztuki w Ołomuńcu,
– Kolekcja Cezarego Pieczyńskiego,
– Kolekcja Muzeum Fotografii w Szawlach,
– Kolekcja LEICA GALLERY WARSZAWA.

Warto zwrócić też szczególną uwagę na wystawy indywidualne, w programie m.in.:

– Eva Rubinstein. Śladami istnienia. Fotografie z lat 1970-1990,
– Peeter Laurits „Atlas of Heavens”,
– Isabelle Pateer „Unsettled”,
– Alnis Stakle „Mellow Apocalypse”,
– Jacenty Dędek „Portret prowincji”,
– Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala „Interpretacje”.


W ramach wystaw grupowych, prezentacja m.in.:

– multimedialnej wystawę „Wizualizacja Kryzysu Klimatycznego” / NOOR, Slovak Press Photo,
– projekt „Tizer”,
– wystawa zbiorowa fotografii niemieckiej „12 perspektyw współczesnej fotografii saksońskiej”.

I wiele innych.

W trakcie głównego weekendu otwarć (26 – 29.09) Białystok Interphoto odbędzie się m.in. na INTERPHOTO Picnic – University Campus Day, w ramach którego odbędzie się 8 wernisaży ilustrowanych muzyką ambientową na żywo od muzyków z Projektu New Hope oraz pokaz slajdów INTERPHOTO 2024:

– wystawa zbiorowa „Niezwykłe miasto. 15 lat Kolekcji Wrzesińskiej”,
– wystawa zbiorowa FFiM „Kolekcje Alternatywne”,
– wystawa zbiorowa Ich Trzech „Parodia rzeczy nieistniejących”,
– Agnieszka Babińska „In Memoriam”,
– Maciej Łojewski „Akwaria wspomnień”,
– wystawa zbiorowa wolontariatu INTERPHOTO 24 „Poprzez wymiary”,
– wystawa zbiorowa BTF „Kolekcjonowanie światów”,
– wystawa zbiorowa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi „Miejskie Legendy” oraz prezentacja i omówienie projektu.


ZAPLANUJ SWOJĄ WIZYTĘ – HARMONOGRAM INTERPHOTO 2024:
https://www.interphoto.pl/harmonogram-2024/

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O WYSTAWACH I ARTYSTACH:
https://www.interphoto.pl/wystawy-2024/

***

mat. prac./qch

Polecane