Teatr, który się wtrąca. Początek nowego sezonu teatralnego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr, który się wtrąca. Początek nowego sezonu teatralnego
Początek nowego sezonu teatralnego był tematem "Trójki pod Księżycem"Foto: Shutterstock/Kozlik

Na początku nowego sezonu teatry na różne sposoby reagują na to, co dzieje się wokół nas. Jak zamierzają sprostać wyzwaniom stawianym przed nimi w najbliższych miesiącach? O tym opowiadali w audycji m.in. Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski, dyrektorzy warszawskiego Teatru Powszechnego. 

Paweł Sztarbowski zwrócił uwagę na zmiany w tematyce podejmowanej przez współczesny polski teatr. Tematy związane z polityką zeszły na dalszy plan, na rzecz osobistego doświadczenia twórcy.

– Mam poczucie, że twórcy, a szczególnie twórczynie teatralne, coraz częściej podejmują wątki osobiste, bardzo zakorzenione w emocjach, w psychologii postaci. Z drugiej strony te osobiste opowieści mają jakiś wymiar terapeutyczny, mają szansę być rodzajem doświadczenia terapeutycznego.


Posłuchaj

1:24:59
Teatr, który się wtrąca, i teatr, który się ukrywa (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pokoleniowa trauma relacji

Z kolei Paweł Łysak mówił o "pokoleniowej traumie relacji", widocznej w spektaklach teatru, który "wtrąca się". – To jest rzeczywiście wtrącanie się w kwestie osobiste, ale jednak na poziomie bardzo uniwersalnym – stwierdził gość "Trójki pod Księżycem".

Przykładem tego typu teatru jest wystawiany na deskach Teatru Powszechnego "Melodramat". – Głównym tematem tego spektaklu jest współuzależnienie, ta kwestia niezwykle mocno tu wybrzmiewa. Osobę uzależnioną bardziej znamy poprzez różne dzieła sztuki, natomiast Anna Smolar wyprowadza z cienia tę drugą, współuzależnioną osobę – mówił Łysak.

To nie była jednak rozmowa wyłącznie o ich teatrze. Paweł Łysak jest też aktywny w Stowarzyszeniu Dyrektorów Teatrów, a Paweł Sztarbowski wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie i ma hobby, o którym opowiada od kilku miesięcy w Trójce. 

Teatralna jesień we Wrocławiu

Połączyliśmy się też z Piotrem Rudzkim z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pierwszą premierą sezonu 2024/25 będzie "Jesień" wg powieści Ali Smith. Pracuje nad nią Katarzyna Minkowska, młoda reżyserka, uzdolniona, kreatywna i doceniana. Jej adaptacje sceniczne powieści "Mój rok relaksu i odpoczynku" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz "Cudzoziemka" w Teatrze Polskim w Poznaniu wzbudziły zainteresowanie widzów i krytyków. Jej wersja "Burzy" Szekspira – "Burza. Regulamin wyspy" – zrealizowana w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, została nagrodzona Złotym Yorickiem na 28. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. 

"Słowa, słowa, słowa"

Od początku sierpnia zapraszamy do współtworzenia nowego cyklu pod hasłem "Słowa, słowa, słowa". Słowa klucze do naszej rzeczywistości podpowiadają nam słuchacze i nasi goście. Michał Żołądkowski szuka dla nich muzycznych odpowiedników i w ten sposób powstaje alternatywny nurt w "Trójce pod Księżycem". Nasza kolekcja słów liczy już 18 pozycji. Ich listę odnajdziemy w artykule omawiającym wydanie "TPK" z 6 września. W tym wydaniu audycji pojawiły się kolejne cztery.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 0.05 

kc

Polecane