• Twitter
  • Wykop
  • Mail
Michał Dąbrowski Foto: PKPar/Bartłomiej Zborowski

Szermierz na wózku Michał Dąbrowski - dwukrotny medalista paralimpijski z Paryża.

W niedzielę dobiegły końca letnie igrzyska paralimpijskie w Paryżu. W klasyfikacji medalowej triumfowały Chiny, gromadząc imponującą liczbę 220 medali, z czego aż 94 to krążki z najcenniejszego kruszcu.

3:33
+
Dodaj do playlisty
+

23 medale polskich paralimpijczyków w Paryżu

Polska zajęła 16. pozycję w klasyfikacji medalowej. W stolicy Francji zdobyliśmy 23 medale, czyli o jeden mniej niż w Tokio. Medalowa kolekcja naszych paralimpijczyków powiększyła się o 8 tytułów mistrzowskich.
Dwa z tych medali - srebro i brąz - to zasługa paraszermierza Michała Dąbrowskiego, który był bohaterem "Nowej Wielkiej Piątki" polskiego sportu paralimpijskiego.

Dwa medale w Paryżu

Do końca nie było wiadomo, czy Michałowi Dąbrowskiemu uda się wystąpić w igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Jednak pojechał i nie była to wycieczka, bo do kraju przywiózł dwa medale. Najpierw zdobył srebro w szabli na wózkach. Potem dołożył jeszcze brąz w szpadzie na wózkach.

- W finale szabli przegrałem jednym trafieniem - mówi Michał Dąbrowski. - Jestem dość zadowolony, choć bardziej bym się cieszył, gdybym wygrał. No szkoda tego złotego medalu - dodaje.

W Paryżu Michał Dąbrowski walczył nie tylko z rywalami o medale. Prawdziwą walkę toczy poza szermierczą planszą. W listopadzie ubiegłego roku zdiagnozowano u niego nowotwór. Natychmiast poddał się chemioterapii. By mieć szanse na wyleczenie, potrzebuje jednak leku, który nie jest refundowany. Natychmiast zareagowało całe środowisko. Polski Komitet Paralimpijski sfinansował pierwsze dwie dawki leku. Trzecią – były zakład pracy Michała. Ogłoszono także zbiórkę, która spotkała się z dużym odzewem. O jego podwójnej walce w programie "Klub Trójki" opowiadał kilka dni temu trener Stefan Makowski.

- W 2014 złamałem kręgosłup po upadku z wysokości. Od tamtej pory jeżdżę na wózku - kontynuuje Michał Dąbrowski. - Teraz walczę z nowotworem. Zbieramy pieniądze na dość drogi lek, który daje nadzieję na to, że albo utrzyma on chorobę w dotychczasowym stadium, albo też ją wyleczy - podsumowuje.