Opieka wytchnieniowa – ulga dla opiekunów osób niepełnosprawnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opieka wytchnieniowa – ulga dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Opieka wytchnieniowa ma służyć opiekunom osób niepełnosprawnychFoto: shutterstock/Pixel-Shot

Wsparcia potrzebują nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także ich opiekunowie. Z takiego założenia wychodzą pomysłodawcy tzw. opieki wytchnieniowej, finansowanej z budżetu państwa.

  • Opieka wytchnieniowa to program rządowy, który ma na celu wspierać rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.
  • Polega na zapewnieniu opieki osobie niesamodzielnej przez pewien czas, by umożliwić jej stałemu opiekunowi odpoczynek, załatwienie własnych spraw lub udanie się na leczenie. 
  • Nowe standardy dotyczące programu opieki wytchnieniowej w Polsce mają zostać ustalone podczas konferencji, która odbędzie się 20 i 21 września 2024 roku w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu.

Posłuchaj

8:03
Opieka wytchnieniowa – ulga dla opiekunów osób niepełnosprawnych (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Beneficjentem opieki wytchnieniowej są opiekunowie osób niesamodzielnych. Najczęściej są to rodzice sprawujący dwudziestoczterogodzinną opiekę nad nieuleczalnie chorym dzieckiem. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie takiej opieki w domu pacjenta, gdzie czuje się on komfortowo i bezpiecznie.

– To dziecko jest u siebie w domu, a naszym zadaniem jest danie fachowej opieki medycznej, czyli lekarza, pielęgniarki, psychologa czy fizjoterapeuty – tłumaczy – Beata Hernik-Janiszewska, szefowa Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Oprócz tego typu krótkotrwałych wizyt jest także możliwość wynajęcia opiekuna na dłużej, nawet na dwa tygodnie. W tym okresie opiekun dziecka ma możliwość pozałatwiać sprawy, na które normalnie nie ma czasu.

Sprawdzone patenty z Zachodu

Opieka wytchnieniowa jest rozwiązaniem, które w Europie funkcjonuje już od około czterdziestu lat. W Polsce stała się popularna w ciągu ostatnich kilku lat. Fundacja prowadzona przez Beatę Hernik-Janiszewską dąży do wypracowania rozwiązań, które sprawią, że przeznaczone na ten cel pieniądze z państwowej kasy będą sensowniej wydawane.

– Ta usługa powinna być dostosowana do potrzeb, nie można wrzucić wszystkich do jednego wora – przekonuje gościni Trójki.

– Te potrzeby naprawdę są zróżnicowane, bo co z tego, że my w standardzie damy na przykład czternaście dni tego wytchnienia w ciągu roku, jeśli potrzeba jest o wiele większa. Może się okazać, że jedynym opiekunem nad nieuleczalnie chorym dzieckiem jest matka, u której również zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. To są historie wzięte naszego z podwórka – dodaje.

Nie ma jak w domu

Jednym z rozwiązań podpatrzonych w krajach anglosaskich jest tzw. home sharing. Polega on na udostępnianiu mieszkań przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami przez właścicieli, którzy dodatkowo oferują swoją fachową pomoc w opiece nad niepełnosprawną osobą. Wyszukiwaniem takich ludzi zajmują się wyspecjalizowane agencje pozarządowe finansowane przez budżet państwa.

– To jest genialne rozwiązanie, bo nie trzeba budować infrastruktury – uważa Beata Hernik-Janiszewska. – Im mniejsze jest miejsce do opieki nad osobą z niepełnosprawnościami, tym lepiej, bo wtedy ta opieka jest bardziej uważna.

Konferencja w Hali Stulecia

20 i 21 września w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się konferencja poświęcona tematowi opieki wytchnieniowej. Mają tam zostać ustalone standardy, które następnie będą przekazane w formie postulatów Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej 
Gościni: Beata Hernik-Janiszewska (szefowa Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci)
Data emisji: 2.09.2024
Godzina emisji: 16.43

kc/wmkor

Polecane