Reklama

reklama

"Klub Trójki" o migracjach i migrantach. Kim są i jaka jest ich przyszłość, także w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Klub Trójki" o migracjach i migrantach. Kim są i jaka jest ich przyszłość, także w Polsce?
W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o migracji i migrantachFoto: X/SG/screen

Dane ONZ i Banku Światowego wskazują, że poza krajem swojego pochodzenia żyje ponad 3% ludności świata, czyli ponad 250 milionów ludzi. W obliczu zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i prześladowań te tendencje będą się znacznie nasilać i musimy się na to przygotować. Jak wygląda asymilacja i polityka migracyjna Polski? O sytuacji migrantów(-tek), doświadczeniu migracji i rozwiązaniach systemowych, a może ich braku, rozmawiano w "Klubie Trójki"

  • Bardzo ważne jest rozróżnienie między "migrantem" a "uchodźcą". To pierwsze określenie jest o wiele szersze i m.in. zawiera w sobie to drugie.
  • Określenia "migrant" i "uchodźca" bywają mylone, często z powodów politycznych, i mają na celu dewaluację powodu wyjazdu danych osób ze swojego kraju.

Posłuchaj

52:34
Migracja i uchodźstwo. Jak na kryzys reaguje Polska? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Migrant", czyli kto?

Na początku gościnie Agnieszki Obszańskiej dokładnie określiły, kim są "migranci", którym była poświęcona rozmowa w studiu.

– Najlepiej określić "migrantów", jako parasolowe pojęcie osób, które z jakiegoś powodu musiały zmienić miejsce, kraj swojego zamieszkania bądź pobytu. To jest szersze pojęcie, które zawiera w sobie również "uchodźców". Więc w tej dużej grupie możemy mieć mniejsze grupy, które będziemy tworzyć ze względu na powód tego opuszczenia kraju: czy to była migracja wewnętrzna czy zewnętrzna, przymusowa czy bardziej z powodów ekonomicznych – mówiła socjolożka i aktywistka społeczna Jarmiła Rybicka, założycielka Kuchni Konfliktu, bistro-sklepu tworzonego przez uchodźców i uchodźczynie. – Bardzo często osoby, które poszukują ochrony, czyli potrzebują wystąpić o status uchodźcy, są nazywane "migrantami", albo jeszcze gorzej – "nielegalnymi migrantami". To pojęcie jest absolutnie nie do zaakceptowania, gdyż żaden człowiek nie jest nielegalny. Ewentualnie sama czynność migracji może być nielegalna – wskazywała.

– Dodatkowo bardzo ważnym rozróżnieniem będzie nazywanie osób uchodźczych osobami, które już dostały tę ochronę. Z prawnego punktu widzenia osoby, które chcą wnioskować o status uchodźcy, dopiero chcą wnioskować o status uchodźcy, są dopiero osobami, które poszukują tej ochrony. Ale prawnie nie zostały jeszcze do tej ochrony zakwalifikowane – wyjaśniała.

Przeczytaj także:


Trudny do uzyskania status uchodźcy

– Myślę, że kluczowe jest, aby zaznaczyć, że cudzoziemcowi nadaje się ten status uchodźcy tylko na skutek uzasadnionej obawy prześladowania w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej – wyliczała prawniczka i filozofka dr Magdalena Nazimek, doktorantka w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, prezeska i koordynatorka zespołu prawniczego Stowarzyszenia Nomada. – Ogólne zagrożenie, np. to, że w kraju jest wojna bądź trudna sytuacja ekonomiczna, to nie są wystarczające warunki, aby taki status uchodźcy i międzynarodową ochronę uzyskać w Polsce – tłumaczyła.

– A jeśli chodzi o mylenie definicji, to wydaje mi się, że jest to zabieg polityczny, czyli umyślne nazywanie "migrantami" bądź jeszcze gorzej osób, które próbują się ubiegać o status uchodźcy, doświadczyły prześladowań politycznych i mają udokumentowaną historię tych prześladowań. To działania polityków i podejmowane w mediach, żeby dewaluować ich powody wyjazdu – dodała.

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Agnieszka Obszańska
Gościnie: dr Magdalena Nazimek (prawniczka, filozofka, doktorantka w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, prezeska i koordynatorka zespołu prawniczego Stowarzyszenia Nomada), Jarmiła Rybicka (socjolożka, aktywistka społeczna, założycielka Kuchni Konfliktu, bistro-sklepu tworzonego przez uchodźców i uchodźczynie).
Data emisji: 27.08.2024
Godzina emisji: 20.09

pr/wmkor

Polecane