Trójka|Wszystko Wszędzie Teraz
35. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Trójka jest patronem tej niezwykłej imprezy
2024-08-26, 13:08 | aktualizacja 2024-08-26, 14:08
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie jego 35. edycja. I o planach oraz atrakcjach z nią związanych ze swoją gościnią rozmawiała Katarzyna Borowiecka.
- 35. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbędzie się w dniach 14-15 września w Łodzi.
- Imprezę odwiedzi Greg Rucka, scenarzysta serii superbohaterskich "Gotham Central", "Wonder Woman" oraz autorskiej serii "Lazarus".
- Jednym z najważniejszych wydarzeń 35. MFKiG będzie przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Tadeusza Baranowskiego, autora m.in. komiksów "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa", "Antresolka profesora Nerwosolka" oraz "Podróż smokiem Diplodokiem".
Posłuchaj
Co nas czeka?
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. MFKiG to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. Każdego roku w festiwal tworzy wiele różnorodnych elementów. Są to
- strefa komiksu, czyli spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów, wydawcami i znawcami tematu;
- strefa gier, czyli turnieje w gry "pecetowe" i konsolowe; turnieje, nauka i wolne granie w planszówki, spotkania z twórcami i wydawcami gier oraz badaczami tematyki gamingowej;
- strefa targowa gdzie można kupić nowości komiksowe z całego świata, ale także egzemplarze archiwalne oraz gadżety, gry i książki
- wystawy: w zależności od roku, jest ich od kilkunastu do niemal 30. i są zlokalizowane w różnych częściach miasta. W tym roku niewątpliwym hitem będzie przekrojowa wystawa twórczości Tadeusza Baranowskiego;
- warsztaty i edukacja: zaproszeni na festiwal autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu;
- stref Star Wars oraz Manga Corner nie trzeba chyba tłumaczyć;
- cospley, czyli konkurs na najlepsze przebranie za postać ze świata komiksu, mangi, anime i gier: coś, bez czego tego typu impreza nie może się odbyć.
W trakcie imprezy odbędzie się również najważniejszy w Polsce konkurs dla twórców komiksu, w którym najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix oraz konkurs dla dzieci i młodzieży.
Dwie hale, dwie strefy
Chociaż komiksowym centrum Łodzi, a chyba także całej Polski, jest Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, jednak tak wielkie wydarzenie, jak Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier po prostu tam się nie zmieści. Dlatego główne wydarzenia odbywać będą się gdzie indziej.
– Tegoroczny festiwal odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie. I postanowiliśmy, że wszystkie rzeczy związane z komiksem, odbywać się będą w Atlas Arenie. Natomiast cały blok związany z grami – komputerowymi, planszowymi i wszelkimi innymi bez prądu – będą w pobliskiej Sport Arenie: to jeden kompleks sportowy. Szczególnie też zaplanujemy przestrzeń między dwoma halami – tłumaczy Katarzyna Tośta, współorganizatorka 35. Międzynarodowego Festiwal Komiksu i Gier. – W ten sposób gry nie będą zagłuszać komiksów. Osoby zainteresowane grami, będą mogły pójść od razu Sport Areny, a wszystkich komiksiarzy zapraszam do Atlas Areny – wskazuje.
Przyjedzie Greg Rucka
Każdego roku ważnym elementem MFKiG są wizyty zaproszonych gości zagranicznych. W tym roku organizatorzy przygotowali nie lada gratkę.
– Będzie u nas Greg Rucka, scenarzysta serii superbohaterskich "Gotham Central", "Wonder Woman" oraz autorskiej serii "Lazarus" – zapowiada Trójkowa gościni. – Był naszym gościem dwa lata temu i były tłumy po autografy, a sala spotkań po prostu pękała w szwach. Mam nadzieję, że teraz publiczność również dopisze – dodaje.
Przeczytaj także
- Wojciech Wawszczyk o "Smoku Diplodoku": mam wrażenie, że ten film robię całe życie
- Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej: tu pasje i marzenia nabierają kształtu, a niemożliwe staje się możliwe
- "Powrót Milusia", czyli "Kajko i Kokosz" w nowej odsłonie
Poznaj komiksy Tadeusza Baranowskiego
Przeniesienie ciężaru całej imprezy do kompleksu Atlas Arena nie oznacza, że Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej pozostanie niezagospodarowane: wręcz przeciwnie! Właśnie tam będzie mieć miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń: przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Tadeusza Baranowskiego, autora m.in. kultowych komiksów "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa", "Antresolka profesora Nerwosolka" oraz "Podróż smokiem Diplodokiem".
– Wystawa jest ciekawa, bardzo interaktywna i angażująca: ma przyciągnąć zarówno starszą publiczność, która dobrze zna komiksy Tadeusza Baranowskiego, ale również dużo, dużo młodszych odbiorców. Dla dzieci została pomyślana ścieżka równoległego zwiedzania. Plus masa interaktywnych rzeczy angażujących dzieci. I myślę, że dorosłych też: każdy będzie chciał się poczuć dzieckiem – opowiada rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej. – Masa oryginałów, masa cymeliów, które nigdy nie widziały światła dziennego poza domem państwa Baranowskich. Masa różnych drobiazgów, które zawsze towarzyszą powstawaniu komiksów – wymienia.
Na wystawie będzie można też obejrzeć wiele elementów związanych z filmem animowanym "Smok Diplodok" w reżyserii Piotra Wawszczyka, zrealizowanego na podstawie komiksu "Podróż smokiem Diplodokiem". Premiera filmu planowana jest 4 października.
Szczegółowe informacje dotyczące imprezy i programu można znaleźć na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
***
Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Katarzyna Tośta (współorganizatorka 35. Międzynarodowego Festiwal Komiksu i Gier)
Data emisji: 24.08.2024
Godziny emisji: 13.17
pr