Wojciech Malajkat: chcemy robić teatr mieszczański, w którym ludzie znajdą rozrywkę, wzruszenie, refleksję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Malajkat: chcemy robić teatr mieszczański, w którym ludzie znajdą rozrywkę, wzruszenie, refleksję
Wojciech Malajkat będzie gościem audycji "W Antrakcie"Foto: K. Goleniewska

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Wojciech Malajkat – aktor i reżyser teatralny, do niedawna rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, a od 1 września dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego.

  • Wojciech Malajkat jest aktorem filmowym teatralnym i dubbingowym, reżyserem, pedagogiem. Związany jest również Teatrem Polskiego Radia. W 1986 roku ukończył łódzką Filmówkę i od tego też roku występował na deskach warszawskich teatrów Studio i Narodowego.
  • W latach 2009-20017 był dyrektorem artystycznym Teatru Syrena. Przez osiem lat (2016-2024) Wojciech Malajkat był rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej
  • Od 1 września 2024 roku na pięć sezonów Wojciech Malajkat obejmuje funkcję dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie.

Posłuchaj

51:34
Wojciech Malajkat: chcemy robić teatr mieszczański, w którym ludzie znajdą rozrywkę, wzruszenie, refleksję (Trójka/W Antrakcie)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

Nie spaprać dorobku i tradycji

– Zrobimy wszystko, i deklarowałem to już kilka razy, że jest wspaniała tradycja, która się z tym miejscem wiąże: raczej nie chodzi o lata, ale o gatunek, jakość, Erwin Axer, Maciej Englert, wielu wspaniałych aktorek i aktorów, wiele przedstawień, które przeszły do historii. I postaramy się tego nie spaprać – zapowiada gość Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz zapytany o plany, jako nowy dyrektor Teatru Współczesnego. – A jeśli chodzi o sam Teatr Współczesny, to postaramy się go trochę „odkurzyć”, ale tylko po to, aby ta tradycja była jeszcze bardziej czytelna. I myślę, że to będzie nam spędzało sen z powiek: żebyśmy doposażyli to wspaniałe miejsce, może coś uwspółcześnili, bo repertuar zdaje się trafiać w oczekiwania – stwierdza.

– Nie będziemy, i to jest deklaracja, którą podtrzymuję, ścigali się z postmodernizmem, przestrzenią, którą okupują lepsi od nas. Chcemy robić, nie brzydzę się tego słowa, super współczesny teatr mieszczański, w którym ludzie znajdą rozrywkę, wzruszenie, refleksję – dodaje.

Aby ludzie stali w ogonku do kasy

W rozmowie pojawiła się kwestia częstotliwości grania poszczególnych przedstawień: we Współczesnym niektóre nie schodzą z afisza latami. Czy to dobra praktyka?

– Jeśli zrobimy przedstawienie, które będzie się cieszyło powodzeniem i latami będzie oglądane, to nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy coś dać naszej publiczności, a potem to odbierać – zapewnia nowy dyrektor Teatru Współczesnego. – Nie wiem, jak jest w innych teatrach, ale tak też było w „Syrenie”, którą dowodziłem przez osiem lat, że gramy codziennie. Chcemy, aby od wtorku do niedzieli świeciło się we „Współczesnym” światło, żeby ludzie stali w ogonku do kasy, albo siedzieli w internecie i czekali, kiedy otworzymy okno z biletami – deklaruje.


Ponadto w audycji

  • "Szklana menażeria" Tennessee Williamsa w Teatrze Wybrzeże;
  •  "Shrek Junior" – przeniesienie z Broadwayu spektaklu muzycznego o słynnym ogrze do Teatru Syrena w Warszawie, czyli burzliwe zakończenie warsztatów teatralnych dla dzieci zwieńczone udaną premierą;
  • rozmowa o trwającym letnim Festiwalu w Wiosce Artystycznej Janowo.

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Gość: Wojciech Malajkat
Data emisji: 24.08.2024
Godzina emisji: 16.05

pr

Polecane