Reklama

reklama

Rozwój mowy u dzieci i problemy logopedyczne dorosłych. Jak im zaradzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozwój mowy u dzieci i problemy logopedyczne dorosłych. Jak im zaradzić?
Mówienie, śpiewanie i bawienie się z dziećmi wspiera rozwój ich aparatu mowy Foto: shutterstock / PeopleImages.com - Yuri A

Mateusz Adamczyk w audycji "PrzySłowie" rozmawiał z dr Iwoną Kanią o rozwoju mowy u dzieci i najczęstszych problemach logopedycznych.


Posłuchaj

39:52
Rozmowa dr Iwoną Kanią o rozwoju mowy u dzieci i najczęstszych problemach logopedycznych
+
Dodaj do playlisty
+

 

  • Rozwój aparatu mowy u dziecka rozpoczyna się już w okresie prenatalnym.
  • Śpiewanie piosenek noworodkowi wspiera rozwój jego funkcji mowy.
  • Ważne jest obserwowanie dzieci, aby jak najszybciej wykryć potencjalne przyszłe problemy logopedyczne.

Nie wszyscy o tym wiedzą, że rozwój mowy u dziecka rozpoczyna się już na etapie prenatalnym, bo wtedy rozpoczyna się rozwój człowieka. Dzieci już wtedy połykają wody płodowe czy ssą kciuk. Już wtedy rozwija się nasz aparat artykulacyjny. Tak więc nie ma się co dziwić, gdy podczas wizyty u logopedy padają pytania dotyczące bardzo wczesnego rozwoju dziecka.




Rola współczesnego logopedy

- Panuje taki stereotyp, że logopedzi są takimi strażnikami, policjantami wymowy - mówi dr Iwona Kania, logopedka. - Nic bardziej mylnego. Współcześni logopedzi to nie specjaliści od wymawiania "r". Zajmują się wspieraniem pacjentów, nie tylko w wieku dziecięcym. Także pacjentów po udarach czy z zaburzeniami mowy. To coś więcej niż dbanie o poprawność wymowy - dodaje.



Czytaj także: 


Jak wspierać rozwój mowy u dziecka?

Dzieci wspieramy w rozwoju mowy już od pierwszych dni ich życia - poprzez mówienie do nich. także poprzez śpiewanie, gdyż uczą się one poprzez słuchanie tego, co i w jaki sposób do nich mówimy.

- Dzieci bardzo dobrze rozwijają funkcję mowy poprzez słuchanie muzyki, zwłaszcza kiedy ich mama śpiewa - mówi dr Iwona Kania. - Głos matki dziecko zna już od życia płodowego, poprzez przenoszenie kostne. Ono kojarzy ten dźwięk z poczuciem bliskości i bezpieczeństwa. Dużą rolę odgrywa też wspieranie rozwoju ruchowego. Dzieci, które mają to podejście holistyczne, może to uchronić od wielu problemów w przyszłości. Warto też monitorować dziecko, czy prawidłowo reaguje na dźwięki - dodaje.


***

Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzi: Mateusz Adamczyk
Gość: Iwona Kania (logopedka)
Data emisji: 22.08.2024
Godzina emisji: 12.07

dm/wmkor

Polecane