Festiwal filmowy Hommage à Kieślowski. Co nas czeka w ten weekend w Sokołowsku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal filmowy Hommage à Kieślowski. Co nas czeka w ten weekend w Sokołowsku?
Kino Zdrowie w Sokołowsku, gdzie odbywa się festiwal Hommage à KieślowskiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Projekcje słynnych i mniej znanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, spotkania ze znanymi aktorami i bohaterami drugiego planu filmowego oraz silny wątek czeski znajdą się w programie tegorocznej edycji festiwalu Hommage à Kieślowski, odbywającego się w weekend w Sokołowsku.

  • Festiwal Hommage à Kieślowski odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia 2024 roku w malowniczym Sokołowsku na Dolnym Śląsku, a także 23 sierpnia w czeskim Broumovie.
  • Jest to trzynasta edycja festiwalu poświęconego pamięci jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów.
  • Tegoroczne hasło festiwalu brzmi "Musimy sobie pomagać". Stanowi ono motyw przewodni całego programu.

Posłuchaj

4:15
Festiwal filmowy Hommage à Kieślowski (Fajny Film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jednym z gwoździ programu festiwalu Hommage à Kieślowski będzie projekcja filmu "Bez końca" Będzie to także okazja, aby spotkać się z odtwórcami głównych ról w filmie: Jerzym Radziwiłowiczem, Arturem Barcisiem i Marią Pakulnis, a także z najbliższymi współpracownikami Krzysztofa Kieślowskiego, którzy brali udział w produkcji obrazu z 1984 roku.

Szczególnym wydarzeniem będzie seans "Pięćdziesięciolatka". Ten mało znany dokument Kieślowskiego z 1974 roku opowiada o Sokołowsku, w którym reżyser spędził część dzieciństwa. –  Wiem, że dla miłośników i miłośniczek twórczości Kieślowskiego ta sekcja jest najważniejsza – mówi Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Czeskie akcenty na Hommage à Kieślowski

W tym roku organizatorzy imprezy nawiązali szczególnie intensywną współpracę z Czechami. Część pokazów odbędzie się w położonym o pół godziny jazdy od Sokołowska czeskim Broumovie. W festiwalowym programie znajdzie się miejsce dla klasyki czeskiej kinematografii, czyli filmu "Musimy sobie pomagać", którego projekcja połączona będzie ze spotkaniem ze scenarzystą Petrem Jarchovskym.

Będzie można zobaczyć również "Zabójstwo inżyniera Czarta" z 1970 roku w reżyserii Ester Krumbachovej, którą nazywa się "matką nowej fali czechosłowackiego kina".

Opowieści z przygranicznego lasu

Z kolei w sekcji o nazwie "Opowieści z lasu" wyświetlone zostaną cztery współczesne filmy dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej: fabularna "Zielona granica" Agnieszki Holland, a także dokumentalne "Mur" Kasi Smutniak, "Las" Lidii Dudy i "Drzewa milczą" Agnieszki Zwiefki.

- Będzie to możliwość wspólnej refleksji nad tym bardzo trudnym tematem. Jest on cały czas aktualny, nawet jeśli czasami troszkę znika z tej przestrzeni medialnej – mówi Diana Dąbrowska.

Czytaj też: Nieustający czar twórcy "Dekalogu". Przed festiwalem Hommage à Kieślowski

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Diana Dąbrowska (dyrektorka artystyczna festiwalu Hommage à Kieślowski)
Data emisji: 22.08.2024
Godzina emisji: 10.45

kc/wmkor

Polecane