Język słoni. Porozumiewając się, używają... infradźwiękowych pomruków
2024-08-19, 17:08 | aktualizacja 2024-08-20, 10:08
Naukowcy po raz pierwszy udokumentowali na nagraniu, jak słonie używają infradźwiękowych pomruków, by zasygnalizować swojej grupie, że czas iść dalej.
Posłuchaj
- Słoń afrykański to największe współcześnie żyjące zwierzę lądowe. Dorosły samiec może ważyć ok. 10 ton. Żyje ok. 70 lat.
- Słoń indyjski jest mniejszy od afrykańskiego i może ważyć do 6 ton.
- Słonie żyją w grupach rodzinnych. Porozumiewają się za pomocą różnych odgłosów - chrząkania czy trąbienia, co jest oznaką zaniepokojenia i zdenerwowania.
Słonie to zwierzęta społeczne
Żeby dobrze funkcjonować w grupie, wykształciły wiele sposobów porozumiewania - jednym z nich jest "mowa słoni". Zarejestrowany przez naukowców infradźwiękowy pomruk ma oznaczać komendę "idziemy".
To nagranie jest jednym z pierwszych udokumentowanych "słów" słoni. Ciekawe jest to, że tę "komendę" wydał samiec, a nie samica. Do tej pory tego typu zachowanie były typowe raczej dla samic.
Czytaj także:
- Water Sense – czy wynalazek polskich naukowców uratuje rzeki przed zagładą?
- BeeBrain – studenci Politechniki Krakowskiej na ratunek pszczołom
- https://redaktor2.polskieradio.pl/CMS/ContentManagement/Document.aspx?t=Article&id=3415615
- U słoni można zauważyć takie same emocje jak u ludzi - mówi Patrycja Kasprzak, opiekunka słoni w warszawskim ogrodzie zoologicznym. - Słonie się na przykład ze sobą witają. Komunikują się ze sobą na mnóstwo sposobów cały czas. Wydają różne dźwięki, na przykład pomruki, z których nie wszystkie słyszymy. Często odbierają je przez wibrację. To są zwierzęta duże, silne i bardzo inteligentne - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Autorka cyklu: Monika Suszek
Data emisji: 19.08.2024
Godzina emisji: 10.30
dm/wmkor