Szkodliwe muzea? Czy zwiedzanie obiektów muzealnych może być... czynnikiem wywołującym choroby?
2024-08-17, 15:08 | aktualizacja 2024-08-17, 16:08
Czy w ogóle jest możliwe, by wizyty w muzeach mogły być szkodliwe? Jakie negatywne skutki może nieść ze sobą odwiedzanie tych placówek? Co ciekawe, o chorobach związanych z muzeami mówiło się już w XIX wieku.
- Do największych i najsławniejszych muzeów na świecie należą m.in.: Luwr w Paryżu, Ermitaż w Sankt Petersburgu, British Museum w Londynie, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Muzeum Watykańskie w Rzymie.
- W Polsce jest ok. 1000 muzeów i obiektów muzealnych.
- Ponad 10% Polaków co najmniej raz do roku chodzi do muzeum lub odwiedza galerie sztuki.
Muzea mogą leczyć...
Jak dowodzą badania, wizyty w muzeach mają korzystny wpływ na zdrowie i psychikę. Takie wyprawy muzealne mogą obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać poziom stresu, a nawet łagodzić lęk i objawy depresji. Pod warunkiem, że oglądamy sztukę, która… się nam podoba. Poza tym oczywiście wizyty w muzeach rozwijają kulturalnie.
Zobacz także:
- Ze śmietnika do muzeum. Dzieła sztuki odnalezione w nietypowych miejscach
- Kolejne zaginione dzieło wróciło do Wrocławia!
- Jakie muzea nas przyciągają i dlaczego? Noc Muzeów okazją do spotkania ze sztuką
Muzea mogą być też szkodliwe
Z drugiej strony nie brakuje jednak głosów, że wizyty, zwłaszcza w wielkich muzeach, mogą prowadzić do zmęczenia i zniechęcenia. Może to być jednym z czynników powstawania różnych chorób.
- Nigdy bym nie postulowała, aby te wielkie muzea zamknąć, wyburzyć i podzielić je na jakieś mniejsze - mówi Anna Pajęcka, krytyczka sztuki. - Natomiast warto się zastanowić nad sposobem wystawiania dzieł sztuki. Czy naprawdę trzeba pokazywać całą kolekcję od razu? - zastanawia się Pajęcka.
- Mniej więcej po 30 minutach zwiedzania spada zainteresowanie wystawą, a już po 15 minutach przestajemy czytać załączone opisy - mówi dr Agata Rudnik, psycholożka. - Istnieje "zasada 50 eksponatów", bo powyżej tej liczby przestajemy się angażować w oglądanie kolejnych - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autorka materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 17.08.2024
Godziny emisji: 8.18
dm/wmkor