Plaga wakatów w policji – jak temu zaradzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plaga wakatów w policji – jak temu zaradzić?
Polacy nie garną się do pracy w policjiFoto: PAP/Grand Warszawski

Brakuje chętnych do pracy w policji. W tym wypadku, niestety, nie da się skorzystać z napływowej siły roboczej z zagranicy, dlatego MSWiA pracuje nad innymi rozwiązaniami, mającymi zachęcić do służby młodych ludzi i oficerów, którzy już rozstali się z mundurem.

  • W policyjnych szeregach nieobsadzone pozostaje ok. 15 procent etatów.  
  • Prawo nie zezwala na zatrudnianie w służbach mundurowych obcokrajowców.
  • Zdaniem prawników możliwe byłoby przyjmowanie do policji osób z podwójnym obywatelstwem.

W związku z brakami kadrowymi w policji kolejny raz wraca dyskusja nad ewentualnym uzupełnieniem brakujących etatów obcokrajowcami. Kilka miesięcy temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oświadczyło jednak, że nie rozpatruje takiej możliwości. 

Potwierdza to w rozmowie z Trójką rzecznik prasowy MSWiA Jacek Dobrzyński. – Braki kadrowe wynikają z wieloletnich zaniedbań. Staramy się otworzyć nowe możliwości przyjęć do policji i zachęcić przede wszystkim młode osoby – dodaje rzecznik. 

Tylko dla obywateli Polski 

Na zatrudnianie obcokrajowców w służbach mundurowych nie pozwala obowiązujące obecnie prawo. – Ustawa o policji w artykule dwudziestym piątym wskazuje, że służbę w policji może pełnić wyłącznie obywatel Polski. W tym zakresie nie ma żadnych wyjątków i ktoś, kto nie posiada obywatelstwa polskiego, munduru policyjnego założyć nie może – nie pozostawia złudzeń Katarzyna Nowak, rzeczniczka prasowa Komendy Głównej Policji. 

A co z osobami posiadającymi podwójne obywatelstwo? – Jeżeli ktoś posiada obywatelstwo również innego kraju, to ma takie same prawa i obowiązki wobec Polski, jak obywatel wyłącznie Polski. A wydaje się, że ustawa o policji nie mówi, że funkcjonariuszem policji może być obywatel wyłącznie Polski – mówi mec. Andrzej Turczyn. 

– Pomijam to, czy społeczeństwo polskie oczekuje tego, żeby obywatele, którzy mają podwójne obywatelstwo, pełnili służbę w policji, bo to jest kwestia podlegająca dyskusji społecznej. Natomiast, moim zdaniem, przepisy nie wyłączają takiej możliwości – dodaje adwokat.

Stan zatrudnienia w polskiej policji Stan zatrudnienia w polskiej policji

Pomysły ministerstwa

MSWiA pracuje jednak nad innymi rozwiązaniami mającymi załatać dziury kadrowe w policyjnych szeregach. Chodzi przede wszystkim o ułatwienie dostępu do służby absolwentom szkół policyjnych.

– Uczniowie klas mundurowych są przez lata swojej szkoły przygotowywani do pracy w mundurze, więc przede wszystkim otwieramy dla nich nowe możliwości szybszej ścieżki przyjęć – mówi Jacek Dobrzyński.

Przygotowywane są także przepisy mające umożliwić powrót do służby doświadczonych funkcjonariuszy, którzy odeszli z pracy w ciągu ostatnich trzech lat. – Dla nich będzie dodatkowa propozycja służby kontraktowej. Będzie to ułatwienie dla byłych, doświadczonych oficerów policji. Chcemy jak najbardziej skorzystać z ich doświadczenia – deklaruje rzecznik MSWiA.

 

Posłuchaj

2:53
Plaga wakatów w policji (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 14.08.2024
Godzina emisji: 7.53

kc/wmkor

 


Polecane