Czy myślenie boli? Pytamy o opinię naukowców
2024-08-08, 11:08 | aktualizacja 2024-08-08, 13:08
"Myślenie nie boli" – mówi popularne porzekadło. Czy aby na pewno? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju sprawy i problemy zaprzątają nasze myśli.
- Z badań naukowców wynika, że dla wielu ludzi myślenie jest trudną i bolesną czynnością.
- Psychologowie uważają, że przyczyną bólu najczęściej bywa stres lub wewnętrzne konflikty.
Pismo naukowe "Psychological Bulletin" opublikowało artykuł na podstawie badań, w których wzięło udział 4500 osób. Wynika z nich, że myślenie jest generalnie dla ludzi czynnością bolesną i wyczerpującą.
Dr Konrad Maj przyznaje, że po intensywnym dniu w pracy zdarza mu się odczuwać ból. – To jest związane bardziej z presją czy stresem i może być odbierane jako ból wręcz fizyczny – mówi kierownik Centrum HumanTech SWPS.
O tym, że myślenie samo w sobie nie boli, przekonuje dr Beata Rajba. – Mózg nie ma receptorów bólowych i nawet w czasie operacji nie potrzebuje znieczulenia. Natomiast myślenie może nas wyczerpywać na różne sposoby. Może powodować ból głowy, irytację, gdy nie mamy już siły, żeby sobie radzić ze swoimi emocjami – uważa psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.
Bolesne sekrety
Z kolei prof. Paweł Krukow mówi o tym, że problemem jest dla nas częściej przebodźcowanie niż samo myślenie, rozumiane jako zastanawianie się nad różnymi rozwiązaniami danego problemu. Powodem cierpienia może być natomiast noszenie w głowie niewygodnych tajemnic lub nierozwiązanych trudnych spraw.
– Były prowadzone badania, które pokazały, że jeśli ludzie myślą o swoich dużych sekretach, to zaczynają odczuwać, że jest im ciężko. Myślenie jest też często jakąś formą wewnętrznej walki ze sobą, może wywoływać dysonans poznawczy, a to z kolei może powodować silne napięcie, które będziemy chcieli na wszelkie sposoby usunąć. To może być odczuwane jako ból, choć jest on w istocie bardziej psychiczny niż fizyczny – twierdzi kierownik Zakładu Neuropsychiatrii Klinicznej UM w Lublinie.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Ekspert: "Trauma to coś znacznie poważniejszego niż stres". Z czym warto się zgłosić do specjalisty?
- Dlaczego wierzymy dietetycznym samozwańczym guru?
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 8.45
kc/kmp