Zen - pies, który odstresowuje. "Lotniskowi terapeuci" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zen - pies, który odstresowuje. "Lotniskowi terapeuci" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej
Zen - lotniskowy terapeutaFoto: PR / Grażyna Wielowieyska

Zen jest psem rasy border collie. Jest psem terapeutycznym i wraz ze swoją opiekunka Katarzyną Harmatą pracuje na krakowskim lotnisku w Balicach. Pomaga pasażerom walczyć ze stresem związanym z podróżą. 

  • Dogoterapia to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio dobrany pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.
  • Kontakt z psem pozwala m.in. na dostarczenie człowiekowi pozytywnego ładunku emocjonalnego i przełamanie różnego rodzaju lęków.
  • W dogoterapii najczęściej używa się ras psów odznaczających się łagodnością i łatwością szkolenia. Są to m.in. golden retrievery i labradory.

Psy pociągowe, policyjne czy te, które pomagają w ratowaniu ludzi po katastrofach, już od dawna nikogo nie dziwią. Do psów przewodników też już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jednak psy terapeutyczne wciąż są jeszcze rzadkością, zwłaszcza takie, które pracują na... lotnisku.   

Zen - lotniskowy terapeuta 

Hala odlotów krakowskiego lotniska w Balicach. Panuje tłok i harmider. Część pasażerów gna w pośpiechu, ciągnąc za sobą bagaże, inni rozsiedli się w oczekiwaniu na otwarcie bramek. W ruch idą przekąski, napoje, panuje gwar. Katarzyna Harmata przemierza halę z czarno-białym border collie na smyczy. Z tłumu wyróżnia ją kolorowy strój i zielona kamizelka z napisem „Dog handler”. Psie szelki z nadrukiem "Pies terapeutyczny – Zen" od razu zwracają uwagę. To praca zespołowa trenerki i jej psa.



Czytaj także:


Czym zajmują się "lotniskowi terapeuci"?

Umilają pasażerom czas i pomagają uporać się ze stresem. Dowodów naukowych na to, że kontakt ze zwierzęciem obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, nie brakuje. Niezależnie od tego, czy ktoś panicznie boi się latać, ledwo zdążył na samolot czy czeka samotnie kilka godzin, kontakt ze zwierzęciem przynosi ulgę. Psy wsparcia emocjonalnego na lotnisku w Krakowie to fenomen na skalę Europy.
Katarzyna Harmata, bohaterka reportażu, z psami utrzymywała zawsze bliską relację, choć początki były dla niej wymagające. Teraz jest instruktorką szkolenia psów i zwierzęcą behawiorystką, działa w straży pożarnej jako ratowniczka.

- Pracujemy trzy razy w tygodniu po dwie godziny - mówi Katarzyna Harmata. - Trzeba podkreślić, że Zen nie szuka tylko i wyłącznie osób zestresowanych lotem. Reaguje m.in. wtedy, gdy zapiszczy bramka i ktoś się zestresuje lub gdy ktoś leci na pogrzeb i bardzo to przeżywa. Rozpoczyna poszukiwania takich ludzi dopiero na komendę. Najprawdopodobniej jest jedynym psem wykonującym taką pracę na świecie, a na pewno w Europie - dodaje. 


Posłuchaj

13:06
"Lotniskowi Terapeuci" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Trójka/Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Lotniskowi terapeuci"
Autor reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 6.08.2024
Godzina emisji: 18.40

dm/wmkor

Polecane