Reklama

reklama

Grupa Wyszehradzka. Jaka jest jej przyszłość? Czy można odbudować prawdziwą współpracę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grupa Wyszehradzka. Jaka jest jej przyszłość? Czy można odbudować prawdziwą współpracę?
Besprochen werden sollen der anhaltende Angriffskrieg Russlands gegen die Ukraine, die jüngsten Entwicklungen im Nahen Osten und in Georgien nach den dortigen Parlaments- und Präsidentschaftswahlen sowie die Zukunft der transatlantischen Beziehungen.Foto: Shutterstock/Fotophoto

Powstała 33 lata temu. Na początku była trójkątem, by po rozpadzie Czechosłowacji na Czechy i Słowację, przekształcić się w grupę. Grupę Wyszehradzką. Od kilku  lat przechodzi wyraźny kryzys warto sobie dzisiaj zadać pytanie: jaka jest jej przyszłość? Czy wciąż jeszcze jest sens, by istniała?

  • Główne założenia Grupy Wyszehradzkiej zostały spełnione: wszyscy jej członkowie należą do NATO i Unii Europejskiej. Jaki więc jest sens dalszego jej istnienia?
  • W obecnej chwili w grupie V4 jest wyraźny podział: z jednej strony Węgry i Słowacja, z drugiej – Czechy i Polska. Czy Grupa Wyszehradzka to przetrwa?

W audycji odwiedziliśmy Czechy, Słowację oraz Węgry, aby zrozumieć nastawienie każdego z tych krajów do wzajemnej kooperacji i do samej Grupy Wyszehradzkiej. I zastanawialiśmy się, czy jest jeszcze szansa na odbudowanie prawdziwej współpracy w ramach grupy V4.

Trwanie mimo kryzysu

Grupa Wyszehradzka powstała, by państwom założycielom, byłym członkom RWPG i Układu Warszawskiego, ułatwić integrację z Europą. I to podstawowe zadanie, o którym w lutym 1991 roku mówili przywódcy trzech krajów środkowoeuropejskich zostało spełnione: dziś Czechy, Polska, Słowacja i Węgry są członkami NATO oraz UE.

Jednak po początkowym okresie dobrej, a nawet bardzo dobrej, współpracy, przyszedł czas stagnacji. Grupa Wyszehradzka w ostatnich latach podzieliła się na dwa obozy, które tworzą Czechy i Polska oraz Słowacja i Węgry. Dzieli je przede wszystkim sprawa Ukrainy i Rosji, nie jest to jednak jedyna kwestia sporna.

Jednocześnie, mimo na pierwszy rzut oka, braku sensu współpracy, państwa grupy V4 wciąż działają razem: chociażby niecałe dwa miesiące temu, podpisały z krajami nadbałtyckimi deklarację dotyczącą połączeń kolejowych.

Przeczytaj także


Komu potrzebna jest grupa V4?

– Działania w Grupie Wyszehradzkiej raz są bardzo ścisłe, jak w latach 90., a raz, jak dzisiaj, mamy mniej wspólnego zdania. I widzimy, że to wcale nie musi być bardzo złe. Te główne priorytety, które były od początku, czyli współpraca lub wspólny lobbing regionów w Unii Europejskiej, nadal są. I nawet postępowanie Roberta Fico czy Viktora Orbana pokazuje, że ta współpraca, czy chęć bycia w jakiejś strukturze, sojuszu jest – wskazuje Magda Jakubowska z Fundacji Visegrad/Insight. – Czy w tym momencie Polska i Czechy oddzielnie są w stanie ugrać więcej [niż jako członkowie V4 – red.]? Polska na pewno tak, bo jest silnym krajem europejskim, ma silnego i bardzo wpływowego lidera jakim jest Donald Tusk. Czechy również są dość silne gospodarczo – tłumaczy.

– I myślę, że to Węgrom czy Słowacji bardziej powinno zależeć na tym, by z nami grać na jednym boisku. Tutaj zdecydowanie jest potencjał i pewna siła przymusu – dodaje.


Posłuchaj

45:56
Grupa Wyszehradzka: jaka jest jej przyszłość? (Audycja Międzynarodowa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Audycja Międzynarodowa
Prowadzący: Paweł TurskiWojciech Stobba
Goście: Piotr Piętka (korespondent PR na Węgrzech), prof. Jacek Wojnicki (politolog, Uniwersytet Warszawski), Magda Jakubowska (Fundacja Visegrad/Insight)
Data emisji: 4.08.2024
Godzina emisji: 15.12

pr

Polecane