Chaos kontrolowany. Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu rozpoczęty
2024-08-03, 12:08 | aktualizacja 2024-08-04, 11:08
Wielkie święto teatralne w Edynburgu - Festiwal teatrów ulicznych Edinburgh Festival Fringe - rozpoczęło się 2 sierpnia i potrwa do 25 sierpnia. W tym czasie stolicę Szkocji ma odwiedzić milion turystów, czyli niemal dwukrotnie więcej, niż wynosi liczba jej mieszkańców.
- Pierwszy Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu zorganizowano już w 1947 roku.
- Festiwal ma charakter otwarty i może w nim wystąpić każdy, kto się zgłosi.
- Podczas festiwalu nie ma jury, a nagrodę Fringe First's przyznaje dziennik "The Scotsman".
Ten festiwal to największe wydarzenie kulturalne w Szkocji, gromadzące na ulicach miasta miłośników teatru i zwykłych turystów z całego świata. Szacuje się, że co roku w sierpniu przybywa ich do Edynburga niemal milion.
Posłuchaj
- Zostałem zainspirowany przez klasycznych gitarzystów - mówi Bartek Dąbrowski, uliczny gitarzysta. - Myślę, że każdy artysta, który tu przyjedzie, czy to jest artysta na wysokim poziomie, czy też początkujący - każdy znajdzie tu miejsce dla siebie - dodaje.
Milion ludzi odwiedzi w sierpniu Edynburg
Edinburgh Fringe Festival stał się największą częścią festiwalu, w którego skład wchodzą też inne wydarzenia kulturalne - Edinburgh International Festival (najbardziej prestiżowa część festiwalu), The Royal Edinburgh Military Tattoo, Edinburgh International Book Festival oraz Edinburgh Art Festival.
Czytaj także
- Słuchowisko "Siostra Hioba" z nagrodą Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024
- Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu: ważne premiery polskie, ważne spektakle zagraniczne
- Wiosenno-letnie festiwale 2024 w "Trójce pod Księżycem"
Polacy na festiwalu w stolicy Szkocji
W przeszłości na festiwalu w Edynburgu swoje sztuki prezentowali także znakomici polscy twórcy, m.in. Tadeusz Kantor, Jerzy Grotowski, Józef Szajna czy Andrzej Wajda.
W tym roku też są Polacy, m.in. artyści skupieni wokół Instytutu Grotowskiego, którzy zaprezentują trzy spektakle: "Granica", "Szeol" i "Nikt (nie) spotyka nikogo".
- "Nikt (nie) spotyka nikogo" to historia rozstania, niemożliwego rozstania - mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego. Mężczyzna, dowiadując się o ciąży swojej partnerki, informuje ją o odejściu i dokładnie w tym czasie zostaje porażony prądem; dostaje paraliżu no i zostaje z nią. Jednak nigdy już nie odzyskuje jakości związku - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor relacji: Adam Dąbrowski
Data emisji: 2.08.2024 i 3.08.2024
Godziny emisji: 18.19 i 8.36
dm/kmp