Reklama

reklama

Szekspir o nas, my o Szekspirze w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szekspir o nas, my o Szekspirze w "Trójce pod Księżycem"
28. międzynarodowy Festiwal SzekspirowskiFoto: mat. promocyjne

25 lipca w Gdańsku rozpoczął się 28. Festiwal Szekspirowski. Tegoroczna edycja międzynarodowego wydarzenia odbywa się pod hasłem "A niech się głowy toczą".

Festiwal Szekspirowski po raz pierwszy otworzył spektakl skierowany do młodszej widowni – "Burza. Prequel" Maliny Prześlugi w reżyserii Joanny Zdrady. Po jedenastu dniach wydarzenie zakończy peruwiańska inscenizacja "Hamleta"… także dozwolona od lat dwunastu.

Program, rozpięty między ostatnim dramatem Szekspira i tym najsłynniejszym, realizuje ideę pomysłodawcy (wraz z Fundacją Theatrum Gedanense) zarówno Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jak i samego szekspirowskiego święta w Gdańsku – profesora Jerzego Limona.

Następczyni profesora wprowadziła pewne zmiany, których efektem jest między innymi przyznawanie obok Nagrody Złotego Yoricka także Nowego Yoricka. Wszystkie spektakle biorące udział w konkursach ocenia to samo międzynarodowe jury.

"Trójka pod Księżycem", od lat towarzysząca Festiwalowi Szekspirowskiemu, jest zapraszana do GTS, by w centralnym miejscu pokazów festiwalowych dyskutować o sensie wystawiania Szekspira dzisiaj. Dyrektor Agata Grenda jest przekonana o aktualności Szekspira, ponieważ "mimo upływu wieków ludzkość napędzają te same mechanizmy: miłość, żądza, pieniądze…".

Do studia ulokowanego na dziedzińcu GTS, w przeddzień gali finałowej festiwalu,  zaprosiliśmy reprezentantów nominowanych do festiwalowych nagród selekcjonera spektakli biorących udział w Konkursie Złotego Yoricka, krytyka Łukasza Drewniaka oraz dyrektor programową festiwalu Joannę Śnieżko.  


Mural upamiętniający Zbigniewa Herberta na warszawskiej ulicy Tamka Mural upamiętniający Zbigniewa Herberta na warszawskiej ulicy Tamka

W audycji pojawił się także szekspirowski motyw w twórczości Zbigniewa Herberta. Poeta odszedł 28 lipca 1998 roku. W październiku minie setna rocznica jego urodzin. To także symboliczne nawiązanie do spektakli spinających klamrą tegoroczny Festiwal Szekspirowski, "Burzy" i "Hamleta". Zacytowaliśmy bowiem słynny "Tren Fortynbrasa" Herberta oraz przypomnieliśmy, że ostatni jego poetycki tom nosił tytuł "Epilog burzy".


Posłuchaj

1:38:41
Szekspir o nas, my o Szekspirze (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na "Trójkę pod Księżycem" w piątek (2 sierpnia) zaprosili Barbara Marcinik, Dariusz Pieróg i Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.

Polecane