Dziki Wschód – polska transformacja ustrojowa po 35 latach
2024-07-13, 22:07 | aktualizacja 2024-07-15, 16:07
– To jest książka w dużej mierze o tym, dlaczego nie lubimy naszego państwa. Może po trosze sami siebie nie lubimy? – mówi dr Michał Przeperski. Autor książki "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993" był gościem Maksa Cegielskiego w "Pliku Tekstowym".
Zdaniem Michała Przeperskiego wciąż warto rozmawiać o transformacji ustrojowej, jaka dokonała się w Polsce na przełomie lat 80. i 90. – Problemy, jakie dzisiaj mamy, i dyskusje, jakie toczymy, są tak głęboko zakorzenione w okresie transformacyjnym, że aż się chciało napisać o tym książkę – twierdzi naukowiec.
Jako przykład Przeperski podaje spory wokół tematu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. – To jest dyskusja nie tyle o tym, czy rzeczywiście potrzebujemy wielu milionów pasażerów na lotnisku. To jest dyskusja na temat tego, czy państwo, jako organizacja reprezentująca wszystkich obywateli i jakieś dobro wspólne, jest w stanie być takim stymulantem wzrostu, wehikułem modernizacji.
Książka o nas samych?
Rozmówca Maksa Cegielskiego mówi też o niespełnionych nadziejach Polaków. – Na przełomie lat 80. i 90. ludzie mówili, że państwa nam nie potrzeba, też dlatego, że to państwo komunistyczne było straszne. Inicjatywa prywatna to jest to, dzięki niej wszyscy staniemy się bogaci, piękni, młodzi i w ogóle będzie tak cudownie, jak jeszcze nigdy nie było. Po 35 latach doskonale wiadomo, że tak się nie stało.
"Dziki Wschód" to – zdaniem autora – publikacja "historyczna, ale bardzo aktualna". – To jest książka w dużej mierze o tym, dlaczego nie lubimy naszego państwa. Może po trosze sami siebie nie lubimy? – pyta retorycznie dr Michał Przeperski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Plik Tekstowy
Prowadzi: Max Cegielski
Gość: dr Michał Przeperski (historyk, autor książki "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986–1993")
Data emisji: 13.07.2024
Godzina emisji: 20.07
kc/kmp