"Code Your Path": szansa na odmianę w życiu uchodźców w Polsce. Pierwsza audycja "Cyklu obywatelskiego"
2024-07-12, 20:07 | aktualizacja 2024-07-13, 12:07
"Cykl obywatelski" to audycja o mocy, która drzemie w ludziach, a gdy w końcu się przebudzi – potrafi chronić lasy, jednoczyć rodziców dzieci nieheteronormatywnych, aktywizować uchodźców, pilnować urzędników, liczyć drzewa, dbać o prawa uczniów i dużo, dużo więcej. To audycja o aktywności obywatelskiej, działaniach antydyskryminacyjnych, kontroli instytucji publicznych, prawach mniejszości, rozmowie mimo różnic, pomocy dla uchodźców i migrantów oraz o wielu innych inicjatywach, które warto naśladować i wspierać. Pierwszy odcinek był poświęcony projektowi "Code Your Path".
Sanjar Hashimi jest uchodźcą z Tadżykistanu. Z zawodu jest dziennikarzem i wraz z ciężarną żoną musiał sześć lat temu uciekać z ojczystego kraju z powodów politycznych. W Polsce nie mógł pracować jako dziennikarz, podejmował się więc prac fizycznych, ale postanowił zmienić zawód i zostać programistą. Swój sukces zawdzięcza osobie, która stała się jego mentorem.
Mentor wytłumaczy i wskaże drogę
– Wiedziałem, że to będzie tymczasowe: chciałem zmienić swój zawód i nie być związany ani z polityką, ani z dziennikarstwem. Chciałem zostać programistą, tylko nie wiedziałem, jak to się robi. Przypadkowo wybrałem płatny bootcamp w polskiej firmie, gdzie nauczyłem się podstaw. Jednak nie mogłem znaleźć pracy, bo moje doświadczenie i portfolio było niewystarczające – opowiada. – Potem znalazłem pierwszego mentora, który mi pomógł i wyjaśnił to, czego nie rozumiałem. I wtedy wpadło mi do głowy, aby zrobić coś takiego dla innych uchodźców: żeby oni też mieli bezpłatny mentoring. W zeszłym roku znalazłem konkurs i dostałem mikro grant dla osoby z doświadczeniem uchodźcy – tłumaczy.
Dzięki temu doświadczeniu stworzył inicjatywę "Code Your Path" (dosłownie "Zakoduj swoją ścieżkę", w przenośni "Zaprogramuj swoje życie"), która pomaga uchodźcom w zdobyciu nowego zawodu i optymalnym wykorzystaniu wiedzy zdobywanej na kursach IT. W projekcie uczestniczy kilkudziesięciu mentorów z różnych krajów, którzy wspierają osoby migranckie i uchodźcze w nauce i późniejszym poszukiwaniu pracy.
Przeczytaj także:
- We Wrocławiu otwarto punkt poradnictwa dla osób w drodze, w tym uchodźców i migrantów
- Rzecz o pomaganiu, bo pomoc jest dla ludzi. Reportaż "Mirnyj dom"
- Światowy Dzień Uchodźców. Agencja ONZ dziękuje Polsce: wykazała się niezwykłą solidarnością
Doświadczenie i lepsze portfolio
W rozmowie wzięła też udział Weronika Donczenko, uchodźczyni z Ukrainy, która dzięki "Code Your Path" zdobyła nowe umiejętności i szansę znalezienia wymarzonej pracy.
– Kiedy trafiłam do Polski, pomyślałam, że przyszedł ten czas, żeby zmienić sferę, w której pracuję. I znalazłam sobie kursy. A później usłyszałam o tych kursach mentoringu "Code Your Path" i zaczęłam tam się uczyć – wspomina. – Mam lepsze portfolio, mam doświadczenie w rzeczach, których nie rozumiałam na początku. Tam był mentor, który bezpośrednio wszystko wytłumaczył – wskazuje.
Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć na stronie codeyourpath.eu.
Posłuchaj
"Cykl Obywatelski" powstaje we współpracy z Funduszem Obywatelskim im. Ludwiki i Henryka Wujców – funduszobywatelski.pl
***
Tytuł audycji: Cykl Obywatelski
Autor: Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.07.2024
Godzina emisji: 18.47
pr/wmkor