Przetrwała i muzyka... i drzewa. Reportaż Moniki Chrobak "Maestro i jego ogrodnik"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przetrwała i muzyka... i drzewa. Reportaż Moniki Chrobak "Maestro i jego ogrodnik"
Klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku dwór w Lusławicach, wraz z otaczającymi go parkiem krajobrazowym i ogrodem, od 1976 r. należał do Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich. Foto: M. Kluza / ECM KP

Opowieść o niezwykłej przyjaźni ogrodnika Stanisława Dudka z profesorem Krzysztofem Pendereckim. 

Posłuchaj

Reportaż Moniki Chrobak "Maestro i jego ogrodnik" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Stanisław Dudek od lat 80. ubiegłego wieku do tej pory opiekuje się słynnym arboretum w małopolskich Lusławicach. Dla Krzysztofa Pendereckiego było to ukochane miejsce na ziemi. Kompozytor tu nie tylko odpoczywał, ale również komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa.

Pan Stanisław pomagał w urządzaniu parku. Trafił do Lusławic jako młody chłopak. Szukał pracy, ale też chciał się w pełni usamodzielnić. Miał trudne dzieciństwo. Penderecki przygarnął go do siebie i z czasem pozwolił mu zamieszkać w jednym z budynków obok dworu.

Maestro jak ojciec

Pan Stanisław z czasem stał się prawą ręką i najbardziej zaufaną osobą kompozytora w prowadzeniu i powiększaniu okazałego parku - jednej z jego największych pasji i dzieł życia. Tak nawiązała się bliska relacja, która trwała aż do śmierci profesora.

Czytaj także


Stanisław Dudek traktował maestro Pendereckiego niemal jak swojego ojca. Do tej pory mieszka obok arboretum i cały swój czas poświęca parkowi, głównie dla uczczenia pamięci profesora. Chce w ten sposób też odwdzięczyć się za to, jak dużo Penderecki pomógł mu w życiu.

- Nie wiadomo, co przeżyje... Czy moja muzyka, a może drzewa moje przeżyją. A może jedno i drugie... - mówił kiedyś Krzysztof Penderecki. Przeżyło... jedno i drugie. 


Posłuchaj

14:48
Reportaż Moniki Chrobak "Maestro i jego ogrodnik" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł reportażu: "Maestro i jego ogrodnik"
Autorka reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji: 10.07.2024
Godzina edycji: 18.37

kc / dm 

Polecane