Kapibary obchodzą swoje święto. Za co pokochaliśmy największe gryzonie świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kapibary obchodzą swoje święto. Za co pokochaliśmy największe gryzonie świata?
10 lipca na świecie obchodzimy nieoficjalny dzień kapibaryFoto: Shamballa K/Shutterstock

Mają małe uszy, duży nos i błony między palcami; niektórzy nazywają je bobrami bez ogona. Mowa o kapibarach, które 10 lipca obchodzą swoje święto. Największe gryzonie świata od kilku lat cieszą się niebywałą popularnością w internecie i wśród odwiedzających ogrody zoologiczne. Z tej okazji łódzkie orientarium, gdzie rezydują kapibary, przygotowało szereg atrakcji dla odwiedzających.

  • Dzień kapibary to nieoficjalne święto, które przypada na 10 lipca.
  • Kapibara wielka to największy żyjący obecnie na świecie gatunek gryzonia; pochodzi z rodziny kawiowatych.
  • Od kilku lat zwierzaki cieszą się ogromną popularnością - w świecie wirtualnym i rzeczywistym.

Na punkcie kapibar zwariowały dzieci i dorośli. Gryzonie są niezwykle popularne w internecie, gdzie doczekały się poświęconych im stron, a filmiki z udziałem tych wodno-lądowych zwierzaków potrafią zdobywać setki tysięcy odsłon.

Piotr Tomasik z łódzkiego orientarium mówi wprost - tak jak kiedyś Polską zawładnęła małyszomania, tak teraz mamy do czynienia z kapibaromanią. - Słowo "kochamy" jest tutaj za słabe. (...) Nie ma co ukrywać, że największą rolę odgrywa internet - tłumaczy gość radiowej Trójki. - Myślę, że gdyby nie pandemia, te zwierzęta nie byłyby takie popularne. Natomiast ludność brazylijska w czasie lockdownu zauważyła coś dziwnego: brazylijskie miasta zostały opanowane przez kapibary, które zaczęły tam się panoszyć w poszukiwaniu pożywienia. Wtedy pojawiły się pierwsze filmy i memy z tymi zwierzętami - wyjaśnia rozmówca Roberta Grzędowskiego. - Niektórzy mówią, że one są śmieszne. Inni, że urocze, niektórzy, że są komiczne. Wszyscy jednak wyrażają się pozytywnie - dodaje.

Gwiazdy łódzkiego zoo

Popularność w internecie przekłada się z kolei na rzeczywistość. Pracownik łódzkiego orientarium przyznaje, że mieszkające w tamtejszym zoo kapibary stały się gwiazdami obiektu. - Śmiejemy się czasami wśród kolegów, że tak naprawdę moglibyśmy posiadać w kolekcji tylko ten gatunek, a i tak zwiedzający by nas odwiedzali. (...) Nas to oczywiście bardzo cieszy, bo to świetny powód do zaczepki edukacyjnej - zaznacza.

Święto kapibar, ukłon w stronę zwiedzających

Okazją do zaczepki edukacyjnej będzie również przypadający na 10 lipca dzień kapibary. Z tej okazji w orientarium odbędzie się szereg aktywności przygotowanych dla zwiedzających. To między innymi pokaz karmienia zwierząt i spotkanie z opiekunami gryzoni. - Cała ta akcja tak naprawdę jest ukłonem dla naszej publiczności. Ludzie cały czas pytają, czy będziemy robić tego typu zajęcia - wyjaśnia Piotr Tomasik.

Najczęściej czytane

- Każda taka akcja, i każde ściąganie dużej ilości zwiedzających, dla nas zawsze wiąże się z edukacją. Chcemy, by goście nie tylko zrelaksowali się, oglądając zwierzaki, ale wychodząc z zoo również wynieśli ze sobą jakąś nową wiedzę - podkreśla rozmówca Roberta Grzędowskiego.


Posłuchaj

8:19
Kapibary obchodzą swoje święto. Za co pokochaliśmy największe gryzonie świata? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski 
Gość: Piotr Tomasik (Orientarium Zoo Łódź)
Data emisji: 10.07.2024
Godzina emisji: 7.40

qch/wmkor

Polecane