Posiadanie zwierząt to przywilej. Czy trzeba zaostrzyć przepisy dotyczące opiekunów zwierząt?
2024-07-05, 13:07 | aktualizacja 2024-07-05, 13:07
Coraz więcej Polaków decyduje się na trzymanie zwierząt w domu. Niestety nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że posiadanie psa lub kota to nie tylko przyjemność, ale także liczne obowiązki.
- Ok. 8 milionów psów i 7 milionów kotów jest trzymanych w polskich domach.
- W Polsce jest prawie milion bezdomnych zwierząt.
- Co dziesiąty z opiekunów zwierząt przyznaje, że co najmniej raz w tygodniu ma problemy ze swoimi podopiecznymi.
- Niezaspokojone potrzeby - żywieniowe, zdrowotne czy emocjonalne - mogą powodować frustrację zwierząt i sprawiać, że stają się apatyczne, nieposłuszne lub agresywne.
Obecność zwierząt w domu pozytywnie wpływa na życie i zdrowie całej rodziny. Dzięki psom, kotom czy chomikom lepiej radzimy sobie ze stresem i czujemy się szczęśliwsi.
Posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność
Warto się jednak zastanowić, czy zwierzęta, które trzymamy w naszych domach, też są szczęśliwe i czy nie zbyt pochopnie decydujemy się na posiadanie psa czy kota, gdy nie mamy odpowiednich warunkami, by zapewnić im należytą opiekę.
- Ludzie uważają, że fajnie jest mieć żywe zwierzę pod opieką - mówi Irena Kowalczyk ze schroniska dla zwierząt w Korabiewicach. - To jest moda, która nigdzie nie prowadzi. Posiadanie zwierzęcia pod opieką powinno być przywilejem, a nie łatwo dostępną przyjemnością - dodaje.
- Mam nadzieję, że obowiązkowe będzie czipowanie psów i kotów - uzupełnia dr Agnieszka Gruszczyńska ze Stowarzyszenia "Prawnicy na Rzecz Zwierząt". - Prace nad tym toczą się zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym - dodaje.
W polskim parlamencie są złożone dwa projekty dotycząca zmiany prawa w zakresie opieki nad zwierzętami.
- Pies przed sklepem. Dlaczego nie powinno się przywiązywać tam zwierząt?
- Warto uruchomić wyobraźnię. Nie zostawiajmy zwierząt w samochodzie podczas upałów
- Jak poprawić los polskich zwierzaków? Nowa inicjatywa obywatelska
Czy trzeba zaostrzyć przepisy dotyczące posiadania zwierząt?
Obrońcy praw zwierząt przypominają o obowiązkach związanych z wzięciem pod opiekę innego stworzenia. Ne wszyscy z tych obowiązków się jednak wywiązują. Czy rozwiązaniem może być wprowadzenie nowych regulacji prawnych związanych z posiadaniem zwierząt? Czy obecne przepisy są zbyt liberalne?
- Jesteśmy bardzo emocjonalni i uczuleni na uczucia związane z opieką i ochroną - mówi Andrzej Kinteh-Kłosiński, psycholog zwierzęcy. - Zwykle reagujemy złością, gdy ktoś ingeruje w nasz "piękny świat bajkowych uczuć".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Materiał: Jakub Witkowski
Data emisji: 5.07.2024
Godzina emisji: 6.45
dm
wmkor