Prezes #URE po raz pierwszy przygotował raport "Magazynowanie energii w Polsce", który prezentuje aktualny stan sektora magazynów energii.🔋
— Urząd Regulacji Energetyki (@UREgovPL) July 8, 2024
Szczegóły: https://t.co/iEwWCTqBha pic.twitter.com/CFKHoD7IUV
Dynamiczne taryfy energetyczne. Czy złagodzą ból po podwyżkach cen prądu?
2024-07-08, 15:07 | aktualizacja 2024-07-08, 16:07
Pranie lub gotowanie wtedy, gdy na giełdzie akurat tanieje energia elektryczna? Brzmi to trochę surrealistycznie, ale być może niedługo będzie to jedyny sposób na to, aby rachunki za prąd nie zrujnowały naszego domowego budżetu.
- W Polsce wciąż obowiązują limity cen energii elektrycznej, ustalone przez rząd.
- W drugiej połowie 2024 roku limity mają zostać podniesione, co – według ekspertów – spowoduje wzrost rachunków za prąd o 15-25 procent.
- Taryfy dynamiczne na prąd mają być dostępne dla gospodarstw domowych od sierpnia tego roku.
Rosnące ceny energii elektrycznej już teraz przyprawiają nas o zawrót głowy, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Aby nieco ulżyć naszym portfelom, dostawcy energii już niebawem zaproponują nam przejście na taryfy dynamiczne.
Na czym polega taryfa dynamiczna?
Taryfa dynamiczna ma wyceniać dostarczaną energię co piętnaście minut, w odniesieniu do aktualnej sytuacji na giełdzie. – Kiedy jest tanio, można planować większe zużycie i można je ograniczać w sytuacji, kiedy jest drożej – wyjaśnia Wojciech Jakóbik z Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego.
– Ta oferta będzie skierowana przede wszystkim do odbiorców, którzy posiadają wiedzę na temat zasad funkcjonowania rynku energii i potrafią zarządzać własnym zużyciem prądu – dodaje Magdalena Dąbrowska z Urzędu Regulacji Energetyki.
Liczniki muszą zmądrzeć
Tyle teorii. W praktyce jednak nikt nie będzie siedział przez cały dzień w domu i śledził zmian cen energii elektrycznej, by włączyć pralkę czy kuchenkę, gdy sytuacja na giełdzie na to pozwala. W tym mają nam pomóc specjalne urządzenia zarządzające domowym systemem energetycznym.
– Taryfa dynamiczna to rozwiązanie dla tych, którzy chcą być aktywnymi uczestnikami rynku energii i mają do tego odpowiednie narzędzia, to znaczy źródło energii w niskiej cenie i magazyn do magazynowania tanio kupionej energii i są w stanie na bieżąco reagować na zmiany cen. Do tego potrzebny jest także inteligentny licznik, który na bieżąco i zdalnie informuje o zużyciu i o bieżących cenach – przyznaje Wojciech Jakóbik.
Wybór taryfy dynamicznej będzie całkowicie dobrowolny. Wszyscy klienci, którzy zdecydują się zostać w obecnym systemie, będą rozliczani na starych zasadach.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Nowe ceny energii. Niektórzy zyskają na wyższym limicie zużycia prądu
- Dostawcy energii wysyłają przerażające prognozy. Resort odpowiada
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 8.07.2024
Godzina emisji: 7.49
kc/wmkor