"Jak biały człowiek" - historie Polaków pochodzenia afrykańskiego w książce Oliwii Bosomtwe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jak biały człowiek" - historie Polaków pochodzenia afrykańskiego w książce Oliwii Bosomtwe
W kolejnym wydaniu "Pliku Tekstowego" Max Cegielski rozmawiał z Oliwią Bosomtwe o jej najnowszej książceFoto: zasoby prywatne Maxa Cegielskiego

- Mam wrażenie, że to, co ja opisuję, to nie jest stricte historia rasizmu. To historia pewnych napięć w relacjach i wyobrażeniach - mówi Oliwia Bosomtwe, autorka książki "Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych". Publicystka była gościnią kolejnego wydania "Pliku Tekstowego".

Książka "Jak biały człowiek" Oliwii Bosomtwe to opowieść o osobach afrykańskiego pochodzenia w Polsce. Przedstawia postacie żyjące współcześnie oraz takie, których losy da się odtworzyć za pomocą dawnych wspomnień i dokumentów. Autorka pisze o ludziach urodzonych w Polsce i tych, którzy wybrali ją na swoją ojczyznę lub odwiedzili tylko na chwilę. Przedstawiając ich losy, opisuje stereotypy i fantazje, które napędzały wyobrażenia o innych w okresie transformacji, PRL-u, międzywojnia i zaborów, a w tę opowieść wplata osobiste doświadczenia.

W rozmowie z Maxem Cegielskim autorka określa swoją książkę jako reporterski esej. - Na pewno to nie jest książka o mnie, wbrew okładce. Staram się dementować takie koncepcje. Ta osobistość oczywiście tam jest, natomiast ostatnio zajrzałam do pierwszego konspektu tej książki sprzed czterech lat. (...) Zauważyłam, że w ogóle tam nie było rozdziału autobiograficznego, on pojawił się gdzieś w toku prac nad tą książką, po około roku - mówi Oliwia Bosomtwe.

Polak pochodzenia...?

- Nie mówimy za bardzo o Polakach azjatyckiego pochodzenia. (...) Mówimy krajami. Myślę, że to mówienie o Polakach pochodzenia afrykańskiego albo Afropolakach jest kolejnym skutkiem takich wyobrażeń o Afryce jako nie o kontynencie, gdzie jest najwięcej państw, tylko myślenia o niej jak o monolicie - zwraca uwagę Oliwia Bosomtwe. - Tu są dobre intencje, ale jak pogrzebiemy pod spodem i zastanowimy się, do czego to nas odsyła, będzie to chyba znowu wskazanie na cechy fizyczne, bez wymieniania ich - dodaje.

O tego typu generalizacjach i tworzeniu wizerunku pisze w swojej książce rozmówczyni Maxa Cegielskiego. Jednocześnie Oliwia Bosomtwe zastanawia się nad tym, co znaczy być Polakiem. - Ciekawe jest dla mnie, kiedy w kontekście rozmawiania o polskości pojawia się na przykład kolor skóry, jako jakaś oczywistość, choć to nie jest tak oczywiste - wyjaśnia.

Czytaj także


Posłuchaj

51:36
"Jak biały człowiek" - historie Polaków pochodzenia afrykańskiego w książce Oliwii Bosomtwe (Plik Tekstowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Plik Tekstowy
Prowadzi: Max Cegielski
Gość: Oliwia Bosomtwe (autorka książki "Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych")
Data emisji: 6.07.2024
Godzina emisji: 20.07

qch/kormp

Polecane