Kapusta w odwrocie. Czy gołąbki, łazanki i bigos niedługo znikną z naszej diety?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kapusta w odwrocie. Czy gołąbki, łazanki i bigos niedługo znikną z naszej diety?
Polska produkuje coraz mniej kapustyFoto: shutterstock / Sabbir Digital

Zmiany klimatyczne związane z ociepleniem klimatu i długotrwałymi suszami sprawiają, że niektóre warzywa są powoli eliminowane z naszej tradycyjnej diety. Ich produkcja staje się nieopłacalna. Czy to oznacza, że na przykład kapusta zniknie już niedługo z naszych stołów?

  • Ocieplenie klimatu sprawia, że produkcja niektórych warzyw staje się mało opłacalna. Tak dzieje się m.in. w przypadku bardzo popularnej przez lata... kapusty.
  • Kilkanaście lat temu każdy Polak zjadał 12-13 kg kapusty tocznie. Obecnie jest to niecałe pół kilograma.
  • Ilość wody przypadająca w ciągu roku na jednego Europejczyka to ok. 4500 metrów sześciennych. W Polsce jest to zaledwie 1600 metrów sześciennych, a w czasie suszy nawet 40 procent mniej.

Kilkanaście lat temu kapusta była jednym z popularniejszych warzyw w Polsce. Polska przez lata była największym producentem kapusty białej w Unii Europejskiej, jednak uprawia się jej w naszym kraju z roku na rok coraz mniej. Produkcja tego warzywa spadła w ciągu ostatnich kilkunastu lat o połowę. 

Czy gołąbki, łazanki i bigos niedługo znikną z naszej diety?

Na spadek produkcji kapusty w naszym kraju wpływają nie tylko zmiany upodobań kulinarnych Polaków, ale przede wszystkim długotrwałe susze, wynikające ze zmian klimatu. Z uwagi na dużą masę nadziemną i stosunkowo płytki system korzeniowy, ta roślina ma duże wymagania wodne. Czy więc z naszej diety już niedługo znikną: gołąbki, bigos, łazanki, kapuśniak czy kwaśnica? 


Posłuchaj

3:24
Kapusta znika z naszych stołów (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Przeciętne spożycie kapusty w gospodarstwach domowych w Polsce wynosiło w 2023 roku 0,37 kg na jedną osobę miesięcznie - mówi Piotr Łysoń z GUS. - Trzeba zwrócić uwagę na to, że oferta w sklepach jest z pewnością obecnie bardziej urozmaicona niż kiedyś. Jednak niekoniecznie musi ona być zdrowsza - dodaje.   

Warzywa kapustne to jednak ważny składnik naszej diety i zmniejszenie ich spożycia może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.   

- Bardzo ważne, aby kapustę włączać do naszej diety - mówi dr Katarzyna Wolnicka, dietetyczka. - Warzywa kapustne są bardzo bogate w różnego rodzaju witaminy, są niskokaloryczne, mają niski indeks glikemiczny. Są też źródłem składników mineralnych i mają dużo błonnika pokarmowego. To ważne dla naszych jelit, a ich zdrowie wpływa na stan naszego zdrowia - dodaje. 


Czytaj także: 


Czy Polsce w najbliższych latach grozi susza?

Wzrost temperatury, jaki odnotowujemy w ostatnich latach, sprawia, że zwiększa się parowanie. Przy tej samej ilości opadów musimy liczyć się z tym, że na niektórych obszarach będzie się robić bardziej sucho.     

- Polska przesycha w bardzo dynamiczny sposób - mówi prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Wraz ze wzrostem temperatury trzeba się liczyć z tym, że wody w glebie będzie coraz mniej. Potrzeba wodna roślin jest ściśle określona i kiedy tej wody jest mniej, może się to przełożyć na m.in. na produkcję żywnościową. Trzeba się zastanowić nad tym, w jaki sposób magazynować wodę. Musimy zbudować taki krajobraz, który jest odporniejszy na coraz wyższe temperatury. To jest plan, który trzeba realizować w sposób ciągły i przez wiele lat. Tę wodę po prostu trzeba zatrzymywać w środowisku - dodaje.

Posłuchaj

10:47
Czy Polsce grozi susza? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Jacek Frentzel
Gość: Bogdan Chojnicki (prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 29.06.2024
Godziny emisji: 6.43, 7.16

dm/wmkor

Polecane