Wieczna miłość motywem 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest. Kujawy i Pomorze"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wieczna miłość motywem 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest. Kujawy i Pomorze"
"Tofifest" 2024Foto: mat. prasowe

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest. Kujawy i Pomorze" zaczyna się już we wtorek, 25 czerwca, i potrwa do niedzieli, 30 czerwca. W tym roku motywami przewodnimi festiwalu będą wieczna miłość oraz nagrodzony trzema Oscarami film "Dracula" Francisa Forda Coppoli z wybitną rolą Gary'go Oldmana i niezapomnianą muzyką Wojciecha Kilara.

Posłuchaj

Wieczna miłość motywem 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest. Kujawy i Pomorze" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

– Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest. Kujawy i Pomorze" to festiwal, który wyróżniają oryginalność i niepokorność. Kierunki rozwoju festiwalu wytycza nie tylko szaleńczy pęd kinematografii, ale także twórczy zamęt artystycznych głów, kreatywność, radość tworzenia. Jedno się nie zmienia od lat – "wrodzony" brak festiwalowego nadęcia. W czym przejawia się zaś niepokorność "Tofifest. Kujawy i Pomorze"? W każdym elemencie jego funkcjonowania! To słowo klucz, które otwiera (i zawiera w sobie) całe bogactwo festiwalowego programu, funkcjonowania imprezy w przestrzeni, a nawet jej identyfikację wizualną. Niepokorność to kręgosłup ideologiczny festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy. To właśnie magnetyzujący, twórczy niepokój powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni (…) "Tofifest. Kujawy i Pomorze" to festiwal frapujących seansów filmowych, długich rozmów, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. To festiwal otwierania horyzontów sztuki filmowej na każdego, nie tylko na wybranych – deklaruje dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska.

Gościni "Trójkowo, filmowo" przyznaje, że jak co roku organizatorzy festiwalu są w dobrych nastrojach i czekają na pierwsze seanse. Jednocześnie zapewnia, że w tym roku impreza ma dużo do zaoferowania. - W tym roku znalazły się w naszym programie dawno niewidziane retrospektywy. Na przykład mistrza Jerzego Skolimowskiego, który odbierze u nas nagrodę za niepokorność twórczą, czy wspaniałej toruńskiej aktorki przedwojennej Heleny Grossówny - wymienia rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. - Filmów mamy łącznie ponad 120, więc będzie co oglądać - dodaje.

Najczęściej czytane

Festiwalowe nowości w letnim Toruniu

- Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - zapowiada Kafka Jaworska i podkreśla, że organizatorzy zamierzają wykorzystać uroki Torunia. - Bez plenerowych projekcji festiwal letni nie byłby letnim festiwalem. Oprócz naszego centrum festiwalowego oferujemy kino plenerowe na dziedzińcu ratusza miejskiego. Drugie miejsce to położony nieco dalej dziedziniec Dworu Mieszczańskiego. Będzie więc okazja, by porozmawiać po tych wieczornych pokazach - opowiada.

Ponadto w audycji:

  • premiera zagraniczna: "Królestwo zwierząt", w reżyserii Thomasa Cailleya;
  • 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator" (25-30.06.2024, Poznań): zapowiedzi programowe, rozmowa z Adrianą Prodeus, dyrektorką artystyczną festiwalu;
  • premiera polska: "Obudź się", w reżyserii Filipa Dzierżawskiego, spotkanie z twórcami filmu;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa, piosenki z filmów.

Posłuchaj

51:18
Wieczna miłość motywem 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest. Kujawy i Pomorze" (Trójkowo, Filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 21.06.2024
Godzina emisji: 13.15

qch/wmkor

Polecane