Jak seniorzy spędzają wolny czas? Wybierają telewizję, podróże czy komputer?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak seniorzy spędzają wolny czas? Wybierają telewizję, podróże czy komputer?
Jak seniorzy spędzają wolny czas? Foto: shutterstock / Andy Dean Photography

Wiek zmienia nawyki człowieka. Czy jest się starszym, tym trudniej prowadzić aktywne życie pełne nowych wyzwań. Jak odnaleźć motywacje do działania w jesieni życia i jak wygląda odpoczynek polskiego seniora?  

  • Przeciętna emerytura w Polsce w 2023 roku wynosiła 3 457 zł brutto.
  • Liczba emerytów w  Polsce wynosiła ponad  6 milionów 150 tysięcy.
  • Osoby powyżej 60 roku życia stanowią ponad 1/4 populacji Polski

Seniorzy zwykle mają więcej wolnego czasu niż ludzie w wieku produktywnym. Jak wykazują badania, ważną formą spędzania czasu wolnego przez seniorów jest oglądanie telewizji, czytanie prasy i słuchanie radia. Dużą popularnością cieszy się także czytanie książek i rozwiązywanie krzyżówek. Wielu seniorów w wolnym czasie opiekuje się wnukami i pomaga dzieciom. Ale są także inne formy spędzania wolnego czasu przez seniorów. I właśnie o nich porozmawiamy z w "Klubie Trójki". 

Czy seniorów stać na podróżowanie?

W 2023 roku na co najmniej dwudniowe wyjazdy wybrało się zaledwie ok. 45 procent emerytów. Ponad połowa seniorów pozostaje w domach. Jakie są tego przyczyny?   

- Trzeba zwrócić uwagę na to, że inną grupę stanowią seniorzy do 75 roku życia, a inną ci, którzy skończyli już 75 lat - mówi dr hab. Paweł Kubicki z SGH. - Przyczyną braku wyjazdów w tej drugiej grupie, mogą być nie tylko kwestie finansowe, ale też względy zdrowotne i ograniczenia mobilności - dodaje. 


Czytaj także


Jak relaksują się seniorzy? 

- Każdy z nas, niezależnie od wieku, ma potrzebę relaksu - mówi Urszula Rogala z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. - Jeśli chodzi o polskich seniorów, to najczęstszą formą podróżowania jest tak zwana turystyka uzdrowiskowa. Wybierają sanatoria i uzdrowiska głownie w celach zdrowotnych, ale też rekreacyjnych i towarzyskich. Wielu seniorów, którzy mają ograniczenia zdrowotne jest także zainteresowanych wirtualnym zwiedzaniem świata - dodaje. 


Internet w świecie seniorów

- Seniorzy, tak jak osoby młode, uzależniają się od internetu - twierdzi Paweł Kubicki. - mamy tę przemianę cyfrową dość dużą i to jest istotna zmiana w porównaniu do tego co było kilkanaście lat temu. Coraz szersze wykorzystywanie przez seniorów nowych mediów. Także jeżeli chodzi o media społecznościowe czy robienie zakupów - dodaje.


Posłuchaj

51:23
Jak seniorzy spędzają wolny czas? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Paulina Wilk
Goście: Paweł Kubicki (SGH)
Data emisji:
 
18.06.2024
Godzina emisji: 20.07 

dm 

Polecane