Aktywizacja i poszerzanie horyzontów seniorów – inicjatywa Fundacji Pro-Cultura

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aktywizacja i poszerzanie horyzontów seniorów – inicjatywa Fundacji Pro-Cultura
Na zajęciach prowadzonych przez Fundację Pro-Cultura seniorzy uczą się m.in. obsługi komputera.Foto: Shutterstock/Halfpoint

Ćwiczą karate, uczą się języków obcych, obsługi komputera i pracy radiowca, a przy okazji dowiadują się, czym ageizm różni się od adultyzmu i dlaczego oba te zjawiska są złe – takie korzyści mogą wynieść seniorzy z zajęć organizowanych przez Fundację Pro-Cultura.

  • Fundacja Pro-Cultura, wspólnie z Fundacją Kultury Dialogu, organizuje trzydniowe warsztaty dla seniorów, podczas których mogą oni m.in. poznać zasady języka inkluzywnego, dowiedzieć się o przysługujących im prawach oraz o tym, jak nie zachowywać się w sposób dyskryminujący innych.
  • Fundacja prowadzi też Radio SoVo - portal internetowy z podcastami i materiałami wideo tworzonymi przez dziennikarzy amatorów: seniorów i osoby z niepełnosprawnościami.
  • Unia Europejska definiuje seniora jako osobę powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia.

Magdalena Janczewska nie lubi używać słowa "senior". – Społeczeństwo się starzeje, więc też ta granica nam się naturalnie przesuwa. Uważam, że to jest osoba, która już może sobie na więcej pozwolić i ma więcej wolnego czasu – mówi prezeska Fundacji Pro-Cultura i redaktorka naczelna Radia SoVo.

Podcast 86-latka

Radio SoVo to portal, w którym pracują dziennikarze amatorzy w wieku senioralnym oraz osoby z różnymi niepełnosprawnościami, w tym przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną. – Myśmy im dali warsztat dziennikarski, dostali od nas sprzęt i szkolenie. Ostatnio bardzo intensywnie szkolą się z montażu wideo. Nasz najstarszy podcaster ma 86 lat, montażu nauczył się u nas i całkiem sprawnie to robi. Niektóre audycje są takiej jakości, że spokojnie moglibyście to puścić u siebie na antenie – uważa gość "Zapraszamy do Trójki".

Feminatywy w słowniku seniora

Fundacja Pro-Cultura organizuje też dla seniorów trzydniowe warsztaty, finansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Building Bridges. Ich uczestnicy dowiadują się m.in., jakiego słownictwa używać, aby dobrze odnaleźć się we współczesnym świecie.

– Oni nie znają pojęć dotyczących języka inkluzywnego, feminatywów, które coraz częściej wkradają się do naszej potocznej mowy. Mają problemy z mniejszościami i tożsamościami seksualnymi. Dodatkowo nie wiedzą też o swoich prawach, czyli że sami są obiektami dyskryminacji – przekonuje Magdalena Janczewska.

Odwrotnością ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na podeszły wiek, jest adultyzm, o czym też można dowiedzieć się z warsztatów. – Gdyby przyszedł dziennikarz senioralny i powiedział do pana: "Chłopczyku, ty masz mleko pod nosem, ja w twoim wieku to krowy pasałem", to byłby pan obiektem adultyzmu. Zostałby pan potraktowany jako osoba mniej wartościowa ze względu na swój młodszy wiek – tłumaczy rozmówczyni Piotra Łodeja. 

Każda zmiana wymaga czasu

Na koniec szkolenia każdy z uczestników zobowiązany jest do przygotowania dwóch materiałów zaangażowanych społecznie, dotyczących poruszanych tematów. Organizatorzy warsztatów liczą, że poprawią one jakość codziennego życia Polaków. – Zaczniemy być dla siebie bardziej tolerancyjni, będziemy bardziej się akceptować i będziemy dla siebie milsi – wylicza Magdalena Janczewska.

To wszystko jest jednak długotrwałym procesem, bo – jak mówi prezeska Fundacji Pro-Cultura – "każda zmiana społeczna wymaga czasu, więc nie czarujmy się, to troszeczkę będzie musiało potrwać". 


Posłuchaj

12:05
Aktywizacja i poszerzanie horyzontów seniora (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Magdalena Janczewska (prezeska Fundacji Pro-Cultura i redaktorka naczelna Radia SoVo)
Data emisji: 14.02.2024
Godzina emisji: 16.09

kc/wmkor


Polecane