Las Rąk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Las Rąk
Las RąkFoto: fot. Artur Gałecki/facebook.com/pages/LAS-RĄK-laboratorium-rękodzieł

- Brakowało miejsca, gdzie można wejść, gdy cierpi się na deficyt czasu i powiedzieć ratunku. Rzucić trzy zdania charakterystyki, określić budżet i coś oryginalnego sobie upolować – tłumaczy Zofia Borucińska-Hrycyk, założycielka laboratorium rękodzieł.

Posłuchaj

Las Rąk
+
Dodaj do playlisty
+

Las Rąk pojawił się w samym centrum Warszawy na ulicy Hożej, jako przesystrzeń przezentacji wyrobów ręcznych. Pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia uważa, że ta galeria powstała, bo po prostu musiała. Podobnego miejsca nie było wcześniej ani w Warszawie, ani w Polsce.

Idea narodziła się w głowie Zofii Borucińskiej-Hrycyk, gdy po raz drugi została mamą. - Z jednej strony pragnęłam nowemu dziecku poświęcić wiele czasu, ale z drugiej strony nie chciałam porzucać aktywnej pracy zawodowej. Od wielu lat zajmowałam się realizacjami plastycznymi i scenografiami. Zaczęłam więc tworzyć biżuterię.

Bohaterka reportażu na początku pokazywała swoje wyroby na internetowych forach dla mam. Ponieważ biżuteria się spodobała, powstawała w przestrzeni wirtualnej niewielka rękodzielnicza grupa, której uczestnicy wymieniali się różnorodnymi przedmiotami. – Wtedy uświadomiłam sobie, że właściwie w stolicy nie ma przestrzeni, gdzie rękodzielnicy mogliby przedstawić wytwory swoich utalentowanych dłoni.

Zofia Borucińska-Hrycyk przyznaje też, że miała zawsze problem z szukaniem prezentów, zwłaszcza dla mężczyzn. - Jeśli kogoś obdarowuje to staram się to robić starannie, z zaangażowaniem i pasją. Nie wszyscy chcemy zaopatrywać się tylko w sieciówkach lub ciągle kupować książki i płyty.

Miejsce inspiracji, piękna i zachwytów wszelakich, jak określa Las Rąk jego założycielka, współtworzy kilku artystów. Do tego grona należy Elżbieta Hołoweńko. - Zosia ma nieprawdopodobną energię mogłaby zasilić elektrownię jądrową. Ja jestem spokojna wiec się dobrze uzupełniamy.

Jak podkreśla bohaterka reportażu, rękodzielników jest w Polsce dziesiątki, a nawet setki tysięcy. - Nasza galeria grupuje ponad trzystu twórców. Wystawiają w niej profesorowie szkół i akademii plastycznych oraz uzdolnieni amatorzy, posiadający wykształcenie w zupełnie innym kierunku. Kierowani pasją, talentem oraz chęcią rozwoju nauczyli się wykonywać piękne przedmioty, czerpią z tego przyjemność i chcą na tym zarabiać.

Aby wysłuchać całego reportażu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaż "Las Rąk" przygotował Jan Kasia.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

Polecane