O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"
Kiedy w głowie zaczyna nam krążyć nadmiar myśli, warto się wyciszyć i odprężyć. O tym, jak osiągnąć wewnętrzny spokój, rozmawialiśmy w "Zagadkowej niedzieli"Foto: Yuliya Evstratenko/Shutterstock

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.

  • Hanna Warchałowska to energiczna nauczycielka przedszkolna, która potrafi bawić się z dziećmi i wyciszyć podczas relaksacji.
  • Gościni "Zagadkowej niedzieli" pracuje jako edukatorka nauczycieli przedszkolnych i rodziców, a także pełni funkcję opiekunki dziecięcych emocji. 
  • W audycji opowiedziała między innymi o tym, że warto nic nie robić i nauczyć się siedzieć w ciszy.

Krótka lekcja uważności

Rozejrzyjmy się wokół siebie. Spójrzmy na wszystko w danym pomieszczeniu tak, jakbyśmy byli w nim pierwszy raz. Skupmy się potem na jednym przedmiocie i przyglądajmy się mu, jednocześnie spokojnie oddychając. 

To jedno z ćwiczeń, jakie proponuje Hanna Warchałowska. Jak wyjaśnia, pozwala ono spojrzeć na świat wokół nas nowymi oczami. Jednocześnie uczy też uważności, o którą obecnie może być coraz trudniej. - To może być ulubiony kubek czy książka, którą wiele razy czytałam. Nieważne co, ważne, by pobyć chwilę w tym miejscu. To nie jest łatwe zadanie, więc najpierw można w nim być bardzo krótko - tłumaczy ekspertka, która o nauce uważności opowiada m.in. w swojej książce "Wyciszanki cioci Hanki".

Czytaj także

O zaletach ciszy

Jakie są korzyści płynące z przebywania w ciszy? Jak wyjaśnia rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk, w ten sposób możemy zapanować nad myślami. Aby jednak opanować myśli i być w ciszy, najpierw musimy polubić samych siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. - Możemy wtedy też przejmować myśli, które pędzą. Czasami mamy takie tornado w głowie. Robi się kocioł, a w środku jest spokojnie. Ale zanim dojdziemy do środka, te myśli w głowie, nawet przyjemne, zaczynają się kręcić i nie wiemy, co zrobić - mówi Hanna Warchałowska.

W jaki sposób możemy dążyć do ciszy? Warto przede wszystkim głęboko oddychać. - Tak po prostu. (...) Wyobrażam sobie, że wydycham z siebie taki ciemny kolor i to, co jest stresujące - radzi ekspertka.


Posłuchaj

16:51
O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 16.06.2024
Godzina emisji: 9.34

qch/kormp

Polecane