"1989. Pozytywny mit" w "Trójce pod księżycem"
2024-06-14, 08:06 | aktualizacja 2024-06-14, 13:06
"Potrzebujemy nowych opowieści. Takich, które nauczą nas żyć z pękniętymi bohaterami (…). W musicalu to oczywiste. Skazy czynią bohaterów ciekawszymi (…). Dopiero z takimi pękniętymi bohaterami możemy się naprawdę utożsamiać. Dopiero od nich możemy się uczyć. (…). Może to coś, co historycy, publicyści i politycy mogliby podpatrzeć na Broadwayu?" - czytamy w rozdziale 23. - "Lechu, co masz do powiedzenia" - książki pod tytułem "1989. Pozytywny mit".
Musical "1989", będący koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, miał swoją premierę w listopadzie i grudniu 2022 roku. Spektakl stał się wydarzeniem, był nagradzany i entuzjastycznie przyjmowany nie tylko w Gdańsku i Krakowie.
27 maja Teatr Telewizji nadał przedstawienie z Teatru im. Słowackiego. "W szczytowym momencie (…) transmisję Teatru Telewizji w TVP1 oglądało 823 000 osób!" - donosił na swojej stronie GTS 28 maja.
3 czerwca ukazała się książka Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego, będąca reporterską opowieścią o wydarzeniach, o których śpiewają/rapują w musicalu aktorki i aktorzy krakowskiego teatru.
Jesienią ukaże się płyta z utworami z "1989". Od 7 maja możemy słuchać pierwszego zwiastuna albumu "Danuta odbiera Nobla". 3 czerwca rozpoczęliśmy prezentację fragmentów książki twórców musicalu.
Źródło: Teatr im. Juliusza Słowackiego/Trójka
37 rozdziałów książki to 37 utworów wykonywanych w spektaklu.
W "Trójce pod księżycem" gościliśmy współautorów scenariusza musicalu - Marcina Napiórkowskiego, pomysłodawcę spektaklu, autora tekstów utworów, oraz Mirosława Wlekłego, dziennikarza, reportażystę (m.in. "Tu byłem, Tony Halik", "Górski. Wygramy my albo oni").
Autorzy spektaklu i książki nie byli uczestnikami wydarzeń, o których opowiadają, nie mogą pamiętać początku lat 80. Może właśnie nade wszystko dzięki temu udało im się zbudować ów most między przeszłością i przyszłością.
Gośćmi wydania byli także sopocianie: Zbigniew Canowiecki oraz Wojciech Fułek. Opowiedzieli o 50-leciu Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, które 15 i 16 czerwca świętuje swój jubileusz. Tradycyjnie, od czerwca do sierpnia, my z kolei będziemy gościć w kurorcie. Na początku odwiedzimy 23. edycję Festiwalu "Dwa Teatry". W tym roku święto teatrów radiowego i telewizyjnego rozpoczyna się 22 czerwca.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.05.2024
Godzina emisji: 0.05
qch/kc/wmkor