Jak chronić kolana naszych dzieci? Lepsza prewencja niż operacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak chronić kolana naszych dzieci? Lepsza prewencja niż operacja
Kontuzje kolan stają się plagą wśród młodych ludzi.Foto: Shutterstock/Roman Chazov

– Zadbajmy, żeby pokolenie naszych dzieci dotrwało do sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. Kluczem jest prewencja, nie operacja – mówi ortopeda i traumatolog medycyny sportowej, Urszula Zdanowicz. Słowa ekspertki są o tyle istotne, że najmłodsi coraz częściej zmagają się z urazami kończyn dolnych. Powodów jest wiele, a w walce ze zjawiskiem ma pomóc specjalny program prewencji.

  • Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej we współpracy z Europejskim Towarzystwem Naukowym chce wprowadzić do szkół program edukacji zdrowotnej, który ma na celu zmniejszenie liczby kontuzji więzadła krzyżowego przedniego u dzieci i młodzieży.
  • Edukację zdrowotną mają prowadzić przede wszystkim nauczyciele wychowania fizycznego.
  • Jednym z czynników zwiększających ryzyko kontuzji jest brak ogólnorozwojowych ćwiczeń w sekcjach sportowych.

Lekarze biją na alarm. W ostatnich latach lawinowo rośnie liczba uszkodzeń więzadła krzyżowego u dzieci i młodzieży. Na dodatek, jak pokazują statystyki, aż jedna trzecia zrekonstruowanych więzadeł u nastolatków zostaje zerwana i wymaga kolejnych operacji. 

– W związku z tym towarzystwa naukowe zaczęły się zastanawiać: albo my tak perfekcyjnie nie robimy tych rekonstrukcji, albo być może są inne czynniki anatomiczne, hormonalne, związane z dojrzewaniem, które powodują, że ryzyko uszkodzenia tego, co zrekonstruujemy, jest wielokrotnie większe niż u osób dorosłych. No to może spróbujmy nie dopuścić, żeby w ogóle do tego doszło – opowiada Urszula Zdanowicz, ortopeda i traumatolog medycyny sportowej. 

Jak zapobiegać? Sekcja Medycyny Sportowej ESSKA (European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy) stworzyła w oparciu o szerokie badania naukowe wyjątkowy program prewencji uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego u dzieci i młodzieży. - Do popularyzacji tego programu aktywnie włączył się również prof Widuchowski i prof. Czamara z PTMS (Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej), a docelowo mamy nadzieję wprowadzić te elementy do programu Edukacji Zdrowotnej w polskich szkołach - tłumaczy dr Zdanowicz.

Obrońcy więzadła krzyżowego

Stąd wzięła swój początek akcja prewencyjna o nazwie Guardians of ACL, czyli po polsku "obrońcy więzadła krzyżowego przedniego". Naukowcy opracowali zestaw ćwiczeń dla młodzieży, podzielonych na kilka przedziałów wiekowych. Mają one zostać włączone do programu lekcji WF-u. 

Jak zapewnia gościni Trójki, nawet umiarkowane ćwiczenia są w stanie znacznie obniżyć ryzyko uszkodzenia więzadeł w kolanach. – To są bardzo proste ćwiczenia, które każdy jest w stanie zrobić. Wystarczy wykonywać je dwa, trzy razy w tygodniu po piętnaście minut. To potrafi zredukować ryzyko urazu o czterdzieści do pięćdziesięciu procent.

Wąska specjalizacja przyczyną kłopotów

Zdaniem Urszuli Zdanowicz jedną z przyczyn tak wysokiej liczby urazów wśród młodych ludzi są wąskie specjalizacje na treningach sportowych. – Jak oni idą grać w piłkę nożną, to grają tylko w piłkę nożną, że nie ma czegoś, co kiedyś było dorozumiane, jeżeli chodzi o dzieci, że one idą i się bawią przez sport. To jest jeden z głównych czynników, które doprowadzają do tego, że dochodzi do kontuzji.

– Zadbajmy o to, żeby pokolenie naszych dzieci dotrwało do sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. Tutaj kluczem jest prewencja, nie operacja – apeluje rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego.


Posłuchaj

8:00
Jak chronić kolana naszych dzieci? (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski 
Gościni: Urszula Zdanowicz (ortopeda i traumatolog medycyny sportowej)
Data emisji: 12.06.2024
Godzina emisji: 9.14

kc/wmkor

Polecane