27. Przegląd Kabaretów PAKA

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
27. Przegląd Kabaretów PAKA
Łowcy.B, Tomasz Jachimek, formacja ChateletFoto: Fot.: Piotr Skotnicki

W tym roku PAKA odbędzie się w dniach 13-18 kwietnia i będzie to już 27. Przegląd Kabaretów. Organizujemy go pod hasłem PAKA robi sceny i chcemy pokazać wszystkie formy kabaretu, począwszy od stand up-u, przez pantomimę, formy muzyczne, happeningi po klasyczny kabaret.

Szczególny klimat Kraków zawdzięcza wielu rzeczom. Tworzą go ludzie, miejsca i wydarzenia. Tworzy go szczególne poczucie wolności i wyjątkowości. Dlatego właśnie w Krakowie, w którym Jama Michalika i Piwnica pod Baranami wiodły prym w polskiej satyrze, mógł powstać 27 lat temu Przegląd kabaretów PAKA z czasem przekształcony w Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA. Z jednej strony nawiązuje on do świetnych tradycji dobrego kabaretu z drugiej pokazuje inne jego oblicza: tych którzy zaczynają i tych którzy tworzą nowe satyryczne trendy. Można śmiało powiedzieć, że wszystkie polskie kabarety, które rozpoczęły swoją działalność w połowie lat 80 tych ubiegłego stulecia, swój początek mają związany z PAKĄ i Krakowem. I tak nasze miasto stało się prawdziwą stolicą polskiego kabaretu, ze swoim szczególnym połączeniem tradycji i nowoczesnej satyry scenicznej.

Przegląd kabaretów PAKA powstał w 1985 roku, dzięki pasji kilku młodych studentów i potężnemu wsparciu ideowemu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez 27 lat swojego istnienia wykształcił pokolenia artystów kabaretowych, gdyż wśród laureatów PAKI znajdują się: Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa Mo Carta, Ireneusz Krosny, Kabaret Mumio, Formacja Chatelet, Grupa Rafała Kmity, Grzegorz Halama, Kabarety Jurki, Słuchajcie, Ciach, Kwartet Okazjonalny, Tomasz Jachimek, Kabaret Młodych Panów, Neo – nówka, Potem i wielu innych. Od początku organizatorzy mieli ambicje, aby coroczne spotkania kabaretowe były nie tylko zwykłym festiwalem, ale także szkołą dobrego kabaretu. Dlatego podczas imprezy młode kabarety spotykały się z autorytetami w wielu dziedzinach, które w sposób pośredni lub bezpośredni łączyły się ze sztuką słowa i komizmu.

W jury Przeglądu zasiadali, a także uczestniczyli w spotkaniach z młodymi zespołami wskazując im drogę dobrego rozwoju:  Jacek Fedorowicz, Lucjan Suchanek,  Jan Józef Szczepański, Andrzej Drawicz, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Jerzy Markuszewski, Jerzy Derfel, Zygmunt Konieczny, Wojciech Młynarski, Andrzej Sikorowski, Jerzy Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Maciej Szumowski, Michał Ogórek, Manuela Gretkowska, Stanisław Tym, Michał Tarkowski, Alosza Awdiejew, Krzysztof Materna, Zenon Laskowik, Henryk Sawka, Andrzej Mleczko, Nina Terentiew, Krzysztof Jasiński, Rafał Kmita, Anna Dymna, Mariusz Lubomski i Adam Nowak.

I tak jak Kraków odcisnął swoje szczególne piętno na polskiej twórczości kabaretowej, tak kabaret wpłynął  na nowoczesny wizerunek naszego miasta.

W jury 27. PAKI zasiądą:
Zbigniew Zamachowski, Ireneusz Krosny, Dariusz Kamys, Jacek Popiel, Krzysztof Jaślar.  

Polecane