Fortepian bez granic. Pianohooligan na koncercie w Trójce [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Takich dźwięków dawno nie słyszano na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej. Pianohooligan – awangardowy pianista, improwizator i kompozytor wystąpił z koncertem w Trójce.  Zapraszamy do oglądania!

Od głośnego zwycięstwa na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 Piotr "Pianohooligan" Orzechowski pozostaje jednym z najbardziej ekscytujących polskich twórców muzycznych. Swoimi kreacjami artystycznymi prowokuje do pytań i redefiniuje szablony wyobrażeń o akcie twórczym i występie scenicznym. Każdy jego album staje się wydarzeniem o nieoczywistym, ponadgatunkowym przesłaniu, a sam artysta ze swymi koncertami dociera na wszystkie kontynenty.

Fortepian ponad podziałami

Pianohooligan posługuje się indywidualnym językiem muzycznym rozpiętym na granicy stylistyk: od macierzystej muzyki improwizowanej i klasycznej, po awangardę i muzykę elektroniczną. Bezkompromisowy dekonstruktor twórczości Krzysztofa Pendereckiego, artystyczny partner Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Sinfonii Varsovii, czy gwiazd światowego jazzu jak Randy Brecker, Avishai Cohen czy Carlos Zíngaro, oraz wielkich osobowości muzyki współczesnej i elektronicznej – by wymienić tylko Philipa Glassa, Adriana Utleya z Portishead i Williama Basinskiego – koncentruje się jednak przede wszystkim na autorskiej twórczości solowej, która wymyka się prostym gatunkowym podziałom. 

Orzechowski jest autorem uznanych pionierskich przedsięwzięć muzycznych, takich jak m.in. "Dziady" (2019, Anaklasis/PWM) na kwartet jazzowy, z plejadą gigantów muzyki ambientowej, monumentalnego dzieła solowego "24 Preludes & Improvisations" (2017, Decca Classics), nawiązującego formą do "Das Wohltemperierte Klavier" J.S. Bacha, czy radykalnego "Experiment: Penderecki" (2012, Decca Classics), powstałego we współpracy z samym kompozytorem, dającego skuteczny asumpt do artystycznego dialogu między światem jazzu i muzyki nowej.

Trofea Pianohooligana

Absolwent Berklee College of Music oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Laureat nagrody "O!Lśnienia" Onetu, regularnie wyróżniany przez Gazetę Wyborczą, Rzeczpospolitą, Jazz Forum czy RadioJAZZ.FM, wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk i Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Najnowsze, czwarte wydawnictwo solowe Pianohooligana pt. "Critique of Swing in Two Parts" to zarazem analityczne i pełne ciepła spojrzenie na zjawisko swingu, kwestionujące jego dotychczasowe, potoczne znaczenie.

źródło: YouTube / Pianohooligan - Piotr Orzechowski

***

Na transmisję koncertu Pianohooligana zaprosiliśmy w niedzielę (16 czerwca) o godz. 19.05 na antenie radiowej Trójki, a na internetowej stronie stacji, Facebooku i w serwisie YouTube dostępny był także streaming wideo.


Polecane