Sikorski o wyborach do PE: Polacy opowiedzieli się za ambitną Unią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Będziemy drugą delegacją narodową w rządzącej partii europejskiej. Powinniśmy mieć więcej do powiedzenia - ocenił na antenie radiowej Trójki wyniki wyborów szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

W ogólnopolskiej skali polityczny wyścig do PE wygrała Koalicja Obywatelska, osiągając wynik 37,06 proc., za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,08 proc. Poza podium znalazły się Trzecia Droga - 6,91 proc. i Lewica - 6,3 proc.

Jak zauważyła Renata Grochal, fakt, że Koalicja wyprzedziła PiS, to pierwsze zwycięstwo KO w wyborach od 10 lat. Gość audycji, pytany o powody, dla których obecny obóz opozycyjny uzyskał taki wynik, ocenił, że "PiS przegrało, bo jest partią ewidentnie antyeuropejską". - Szczuje Polaków na Unię Europejską, a Polacy czują, że w tak niebezpiecznych czasach lepiej jest być razem z naszymi zachodnimi sojusznikami, być częścią potężnej wspólnoty - powiedział Sikorski.

- Polacy domagają się, aby Unia realizowała ambitne zadania, takie jak ochrona zdrowia czy obronność, a PiS chce zredukowania Unii do strefy wolnego handlu. Polacy opowiedzieli się za ambitną Unią - podsumował.

Silna reprezentacja w Unii

Mówiąc o poparciu uzyskanym przez swój obóz polityczny, stwierdził, że "wynik wyborów jest dobry dla naszej siły sprawczej w Unii". - Wygrała nie tylko KO w Polsce, a w całej UE wygrała Europejska Partia Ludowa, której jesteśmy członkiem - podkreślił.

- Będziemy drugą delegacją narodową w rządzącej partii europejskiej. Powinniśmy mieć więcej do powiedzenia - zaznaczył szef MSZ.

Która teka w KE dla Polski?

Radosław Sikorski został również zapytany przez prowadzącą, które stanowisko w Komisji Europejskiej będzie obsadzone przez reprezentanta z Polski. Przekazał, że taka decyzja jeszcze nie zapadła.

- Z traktatów wynika, że nadzór nad operacjami wojskowymi należy do wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Unia prowadzi od wielu lat operacje wojskowe. Europejczycy domagają się silniejszej unii obronnej, więc przewodniczący czy przewodnicząca może skonstruować portfolio komisarza, który będzie komisarzem do spraw przemysłu obronnego, ale może i cyberbezpieczeństwa - tłumaczył polityk KO. - Polska przygląda się też innym alternatywom - dodał szef MSZ.

Czytaj także:

Dopytywany był również o to, czy jest zainteresowany stanowiskiem w KE. - Lubię moją pracę i uważam, że w tej chwili jestem optymalnie wykorzystany - odparł.

Posłuchaj

24:46
Radosław Sikorski o wynikach głosowania do PE i przyszłości Unii (Bez uników)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bez uników
Prowadzi: Renata Grochal
Gość: Radosław Sikorski (MSZ)
Data emisji: 10.06.2024
Godzina emisji: 8.13

Trójka/IAR/st/kormp

Polecane