Trójka|Wszystko Wszędzie Teraz
Wojciech Wawszczyk o "Smoku Diplodoku": mam wrażenie, że ten film robię całe życie
2024-06-08, 17:06 | aktualizacja 2024-06-09, 09:06
Dobiega końca epopeja związana z powstaniem animowanego filmu "Smok Diplodok", którego scenariusz oparty jest na komiksach Tadeusza Baranowskiego. Światową prapremierę produkcja będzie miała na najważniejszym festiwalu filmów animowanych w Annecy, a o jej historii, liczącej 12 lat, a nawet więcej (!), opowiada w rozmowie z Katarzyną Borowiecką reżyser Wojciech Wawszczyk.
- Pełnometrażowy film animowany "Smok Diplodok" powstał na podstawie dwóch komiksów Tadeusza Baranowskiego: "Podróż smokiem Diplodokiem" oraz "Antresolka profesorka Nerwosolka".
- Światową premierę film będzie miał 11 czerwca na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Polska premiera jest przewidziana na 4 października.
Komiksy Tadeusza Baranowskiego (ur. 1945) to kultowe publikacje, na których wychowały się całe pokolenia zarówno twórców, jak i po prostu wielbicieli historyjek obrazkowych. "Skąd się bierze woda sodowa", "Podróż smokiem Diplodokiem", "Antresolka profesorka Nerwosolka", "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa" uczyły nie tylko absurdalnego czasami poczucia humoru, ale również bogactwa światów zamkniętych w komiksowych kadrach. Pokazywały, że tak naprawdę najważniejsza jest wolna i nieograniczona niczym wyobraźnia.
Pstryknięcie palcami – i jest!
Historia powstania filmowej adaptacji komiksów Tadeusza Baranowskiego nie jest ani prosta, ani krótka. – Mam wrażenie, że ja ten film robię całe życie, że pomysł ekranizacji komiksów Tadeusza Baranowskiego towarzyszy mi całe życie. Bo pierwsze rysunki, jakie wykonałem, były inspirowane właśnie jego komiksami. Kiedy dostałem się do łódzkiej filmówki, to było dla mnie naturalne, aby kiedyś spróbować, kiedy już będę umiał animować, spróbować nadać tym postaciom filmowe życie. To było moje pierwsze, takie "miękkie" postanowienie – opowiada Wojciech Wawszczyk, reżyser "Smoka Diplodoka". – Jakieś 20 lat temu spotkałem Tadzia Baranowskiego i zaprzyjaźniłem się z nim (…). To "twarde" postanowienie zapadło 12 lat temu, kiedy dołączyłem do studia animacji, wówczas Human Ark, a dzisiaj Human Film – wspomina.
- I proszę: pstrykniecie palcami, prawie, i jest! – śmieje się.
Przeczytaj także:
- Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Spotkanie z debiutantami w każdym metrażu
- Animowany "Smok Diplodok" – polska produkcja, światowa jakość
Dwa w jednym
Stworzenie filmu w oparciu o kultowe komiksy, dla wielu osób stanowiących swoiste dziedzictwo, jest bardzo dużym wyzwaniem. Tym bardziej że już niejako na starcie twórcy "narażają się" na porównanie z oryginałem.
– Za punkt wyjścia wybrałem dwa albumy Tadka: "Podróż smokiem Diplodokiem", "Antresolka profesorka Nerwosolka". Wynikało to z tego, że z grubsza jest tam ten sam zestaw bohaterów: smok Diplodok jest w jednym, a w drugim go nie ma, ale już Lord Hokus Pokus, Entomologia oraz profesorek Nerwosolek są w obu – tłumaczy gość Katarzyny Borowieckiej. – W 2012 roku powołaliśmy coś w rodzaju grupy scenariuszowej, twórczej, składającej się z ludzi z bardzo wielu różnych kultur. Poprosiłem, aby każdy powiedział, o czym są dla niego te komiksy. I każdy powiedział coś zupełnie innego! Nagle okazało się, że to jest bardzo ważne dla wszystkich, ale jednocześnie ważne są całkowicie inne rzeczy – stwierdza.
Film, jako dialog z komiksami
– Dotarło do mnie wtedy, i będę to zawsze powtarzał, że te komiksy są dziełem kompletnym: są skończone, wszystko jest w nich idealne. Próbując adaptować te komiksy, dając im życie w innej formie, przeniesienie jeden do jeden, czyli zrobienie filmowej kserokopii tych kadrów komiksowych, byłoby brakiem szacunku. I byłoby złe zarówno dla tego komiksu, jak i dla tego filmu dlatego, że tworzyłbym coś w rodzaju karykaturalnego odbicia w krzywym zwierciadle – wyjaśnia reżyser. – W związku z tym przyjęliśmy inną metodę – że będziemy próbowali wyciągnąć ducha tych komiksów: światy, postaci, wydarzenia, barwy, kształty, dialogi, ale dokonamy remiksu. I będzie to stanowiło rodzaj dialogu z tymi komiksami, aby te dwa media mogły ze sobą rozmawiać.
Smok Diplodok | PIERWSZY ZWIASTUN/YouTube Nowe Horyzonty
Ponadto w audycji:
- Piotr Guszkowski ("Gazeta Wyborcza") o serialu "Eric", "Muppetach" i nowej roli Benedicta Cumberbatcha;
- Michał Pieńkowski (filmograf z Filmoteki Narodowej) o fascynacji starym kinem, Poli Negri i przedwojennych kinowych reklamach;
- najgorętsze czerwcowe serialowe premiery, muzyka z ekranu.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Wszystko Wszędzie Teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Wojciech Wawszczyk (reżyser filmu animowanego "Smok Diplodok" zrealizowanego na podstawie komiksów Tadeusza Baranowskiego)
Data emisji: 8.05.2024
Godziny emisji: 13.17
pr/wmkor