Franz, Carmen i Anna w "Trójce pod księżycem"
2024-06-07, 11:06 | aktualizacja 2024-06-07, 14:06
Franz to Franz Kafka, którego 100. rocznica śmierci minęła 3 czerwca. Carmen to imię tytułowej bohaterki opery Georgesa Bizeta, której premiera odbędzie się 7 czerwca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Anna to Anna Dymna, która 5 czerwca otrzymała tytuł honorowej obywatelki Krakowa.
Słuchowisko pod tytułem "Franz K." miało premierę 1 czerwca w Programie 1 PR. My nadamy je 15 czerwca na Scenie Teatralnej Trójki. W tym wydaniu "Trójki pod księżycem" Piotr Skotnicki, autor i reżyser słuchowiska, opowiedział nam, co dla niego było najważniejsze podczas pracy nad spektaklem w Teatrze Polskiego Radia.
- Jestem szczęśliwy, że udało mi się zrealizować to słuchowisko tak, jak sobie to wymarzyłem - mówi Piotr Skotnicki. - Jest to chyba najbardziej osobiste do tej pory, użyję tego górnolotnego słowa, dzieło, jakie stworzyłem dla radiowego teatru. Staramy się zajrzeć w głąb wyobraźni Franza Kafki i w źródła tej wyobraźni. Jak ona się tworzyła i jakimi meandrami podążała - dodaje.
5 czerwca ukazała się książka twórców musicalu "1989" - "1989. Pozytywny mit". Płytę z piosenkami z tego musicalu zapowiadał utwór "Danuta odbiera Nobla". Fragmenty książki przedstawiamy od 3 czerwca w interpretacji Przemysława Bluszcza.
Źródło: Teatr im. Juliusza Słowackiego/YouTube
Premierze opery "Carmen" poświęciliśmy główną część audycji, łącząc się z Gdańskiem. Naszymi gośćmi byli: Paweł Szkotak, reżyser, Jarosław Shemet, dyrygent oraz dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej, oraz Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej, który wystąpił zarazem w roli współgospodarza wydania.
- Opera wcale złowieszczą nie jest. Jest także pełną radości. Także radości z tego, że mogę być świadkiem dzieła, tworzonego przez Pawła i Jarka - mówi Romuald Wicza-Pokojski. - Paweł w skuteczny sposób przenosi Carmen w czas wojny domowej w Hiszpanii, czyli o jakieś 130 lat do przodu. Jednak z naszej perspektywy roku 2024 to i tak jest odległy czas - dodaje.
- To przeniesienie akcji w czas wojny domowej w Hiszpanii, myślę, że jest zrozumiałe. Mamy wojnę za naszą ścianą. Myślę tu o wojnie w Ukrainie - mówi Paweł Szkotak. - Kontekst wojny dla naszych bohaterów jest szczególny, ponieważ wzmacnia ich wybory. Czas wojny to jest taki czas, kiedy nie ma jutra, kiedy jest tylko dziś i w związku z tym podejmuje się czasami szalone decyzje - dodaje.
- Opera też opowiada o tym, co dzieje się teraz. Nie zawsze jest to piękne, nie zawsze wzbudza tylko pozytywne emocje. Natomiast odzwierciedla rzeczywistość - mówi Jarosław Shemet. - Wszędzie słyszymy, że jest to najbardziej popularna opera na świecie. Trafia do widzów w bardzo prosty sposób i wzbudza emocje po mistrzowsku. Wszyscy znają ją tak dobrze, że żeby wnieść do niej coś nowego i jednocześnie niczego nie zepsuć, jest naprawdę wielkim wyzwaniem - dodaje.
Czytaj także:
- Between.Pomiędzy w "Trójce pod księżycem"
- Jak uczynić świat lepszym? Przesłanie Jana A.P. Kaczmarka
- Inna. "Trójka pod Księżycem" o "Iwonie, księżniczce Burgunda"
- Tematyka "Carmen", kiedy była ona prezentowana po raz pierwszy, była dość szokująca dla ówczesnego widza. Mamy tu do czynienia z bohaterką, która jest niezależną, silną kobietą. Opowiada się za wolnością i prawem do własnego wyboru - kontynuuje Paweł Szkotak.
- Historia wielkiej i tragicznej miłości, która kończy się sceną, ukazującą kameralność śmierci "Carmen", podczas gdy w tle życie tętni kolorem - kontynuuje Romuald Wicza-Pokojski.
Rozmawialiśmy nie tylko o wielkiej i tragicznej miłości w Sevilli, ale też o tej, która przydarzyła się księżniczce Turandot w... Pekinie. Następną premierą Opery Bałtyckiej będzie bowiem "Turandot", przygotowywana na II Baltic Opera Festival w Sopocie i w Gdańsku.
Rozmowę z Anną Dymną nagrywaliśmy jeszcze przed krakowską uroczystością. "Trójka pod księżycem" jest tygodnikiem, zatem rejestrując wydarzenia na bieżąco, może prezentować je w finale tygodnia.
- Ja nie wiem, kto akceptuje tych honorowych obywateli miasta Krakowa, ale tak sobie wyobraziłam, że to musi być... smok wawelski. Będę teraz miała więcej siły, bo on ma ogień, a ja mam dym - mówi Anna Dymna. - Najbardziej mnie wzrusza to, że ostatnim honorowym obywatelem Krakowa został Jerzy Trela. Z tego powodu jakoś mi się tak ciepło zrobiło na sercu. Też Skrzynecki otrzymał kiedyś ten tytuł, Miłosz, Szymborska, Solski... - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Goście: Piotr Skotnicki (autor i reżyser słuchowiska "Franz K."), Paweł Szkotak (reżyser opery "Carmen"), Jarosław Shemet (dyrygent oraz dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej), Romuald Wicza-Pokojski (dyrektor Opery Bałtyckiej), Anna Dymna (aktorka, prezeska Fundacji "Mimo Wszystko")
Data emisji: 7.06.2024
Godzina emisji: 0.05
dm/mpkor