"Klub Trójki". Problem otyłości w Polsce: czy i jak sobie z nim radzimy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Klub Trójki". Problem otyłości w Polsce: czy i jak sobie z nim radzimy?
W Polsce i na świecie dramatytcznie rośnie liczba osób z nadwagąFoto: Shutterstock

Otyłość to choroba, chociaż dopiero od niedawna jest tak nazywana. To choroba złożona, implikująca inne choroby i wiele problemów chociażby społecznych. Dotyka ona również coraz szersze kręgi Polek i Polaków. Jak sobie z tym problemem razimy  jako społeczeństwo?

Posłuchaj

Nadwaga i otyłość: jak je leczyć? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
  • Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w Polsce nadwaga lub otyłość występują u ponad 12. procent chłopców i 10. procent dziewcząt w wieku przedszkolnym oraz ponad 18. procent chłopców i ponad 14. procent dziewcząt w wieku szkolnym.
  • Otyłość w dzieciństwie może m.in. doprowadzić do wielu chorób: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2., insulinooporności, chorób sercowo-naczyniowych, problemów natury psychologicznej, zaburzeń układu kostno-stawowego, dyslipidemii, niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, astmy oskrzelowej, kamicy pęcherzyka żółciowego, zaburzeń hormonalnych.

Otyłość dzieli się na kilka etapów. Pierwszym jest nadwaga nazywana fachowo "stanem przedotyłościowym". Potem jest otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia (otyłość olbrzymia), która zaczyna się od wskaźnika masy ciała BMI 40+. Ok. 15 lat temu zaczęły się pojawiać informacje, że w Polsce i innych krajach żyją osoby mające wskaźnik BMI 50+. Naukowcy i badacze choroby otyłości zaczęli postulować, by wydzielić kolejną grupę określaną jako "chorzy na otyłość skrajnie olbrzymią".

Czy warto mierzyć BMI?

Najczęściej używanym miernikiem otyłości jest tzw. wskaźnik BMI (body mass index), który określa zależność między wzrostem, a masą ciała człowieka. Jego twórcy oparli się na założeniu, że masa człowieka rośnie w sposób proporcjonalny do kwadratu jego wzrostu. Należy mieć jednak na uwadze, że wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę naszej płci, wieku, ogólnej budowy oraz składu ciała. Nie zawsze więc otrzymany wynik odzwierciedla realny stosunek masy ciała do wzrostu.

– Ten wskaźnik ma bardzo długą historię: był tworzony w czasach, kiedy ludzi ważono w pełnych ubraniach, a kobiety nosiły suknie z tiurniurami, mnóstwo falban i gorsety! Dlatego często wskaźnik BMI nazywany jest Bardzo Marnym Indeksem, ale mamy właśnie taki i nim się posługujemy – mówi Magdalena Gajda, autorka książki "My, skrajnie otyli". – Teraz są dodatkowe wskaźniki, które pozwalają nam lepiej zrozumieć rozkład tkanki tłuszczowej. Warto bowiem zwrócić uwagę, że tkanka tłuszczowa podskórna to jest jeden z elementów otyłości – potwierdza kardiolog, dr Marek Postuła.

– Najgorsza z punktu widzenia jest tkanka tłuszczowa w obrębie jamy brzusznej, tzw. wisceralna tkanka tłuszczowa. Jest ona hormonalnie czynna, czyli wydziela wiele substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka i przyspieszają rozwój pewnych procesów chorobowych – wskazuje.

Przeczytaj także


Plus size? A może jednak true size?

Można powiedzieć, że modeling to świat, w którym rozmiar 32-24 jest właściwie "rozmiarem domyślnym". Jednak tak naprawdę, niewiele kobiet ma takie rozmiary i już od dłuższego czasu pojawiają się zarzuty o promowanie nierealistycznego i wręcz  szkodliwego modelu urody kobiecej. Wskazuje się też na fakt, że może to być jedną z przyczyn "epidemii" anoreksji i bulimii wśród nastolatek.

– Jestem osobą, która przy wzroście 183 nosi rozmiar 40-42, więc przy przeciętnym wzroście kobiety, miałabym rozmiar 38. Jest to więc średni rozmiar, jednak określana jestem jako modelka plus size – opowiada Martyna Kaczmarek, modelka plus size. – I to także może być element, który wpędza kobiety w kompleksy. Dlatego coraz więcej firm zaczyna mówić o tzw. true size. Czyli, że jesteśmy różnorodne i na różnych etapach naszego życia możemy mieć różny rozmiar, bo możemy np. zachorować. I każdy rozmiar zasługuje na szacunek i reprezentację – tłumaczy.


Posłuchaj

50:27
Nadwaga i otyłość: jak je leczyć? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Magdalena Gajda (autorka książki "My, skrajnie otyli"), Martyna Kaczmarek (modelka plus size), Marek Postuła (kardiolog)
Data emisji: 4.06.2024
Godzina emisji: 20.07

pr

Polecane