Projekt "Witamy w Polszczy"! Co młodzi Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projekt "Witamy w Polszczy"! Co młodzi Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem?
Co Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem? Foto: Shutterstock / Wiola Wiaderek

Uniwersytet Warszawski rozpoczyna projekt badawczy "Witamy w Polszczy! Analiza integracji młodych Polaków i Ukraińców po 24.02.2022 roku". Badania te mają sprawdzić, czy napływ ukraińskich "przychodźców" sprawił, że zwiększyła się wiedza naszych rodaków o Ukrainie i Ukraińcach oraz czy Polska i Polacy są teraz lepiej znani Ukraińcom.  

  • W Polsce przebywa około 900 tysięcy Ukraińców. Wielu z nich uczy się i studiuje. 
  • Niemal 50 tysięcy Ukraińców studiuje na polskich uczelniach. 

Czy to, że mieszkamy w jednym kraju, sprawiło, że Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie więcej niż kiedyś? Na to pytanie w swoich badaniach starają się odpowiedzieć prof. Joanna Getka z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Halyna Naienko z Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego.

Wiedza oparta na stereotypach

Projekt "Witamy w Polszczy! Analiza integracji młodych Polaków i Ukraińców po 24.02.2022 roku" jest finansowany z funduszy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Badania zostaną przeprowadzone na grupie polskich i ukraińskich studentów.

- My w sumie o sobie bardzo mało wiemy. Mamy wyobrażenia wykreowane na podstawie powszechnie funkcjonujących stereotypów. Poza barszczem, wyszywankami i szarawarami nie wiemy wiele więcej. Starsi kojarzą jeszcze pomarańczową rewolucję czy Majdan - mówi prof. Joanna Getka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj także


Niemal milion "przychodźców" z Ukrainy mieszkających w Polsce jest nie tylko wyzwaniem logistycznym, psychologicznym i kulturowym. Przy odpowiednim zaplanowaniu działań może przynieść wiele korzyści. Aby nasze obecne relacje były pozytywne i wartościowe, powinny opierać się na rzetelnej wiedzy, a nie na mitach i stereotypach. 

Wspólna historia, różne kultury 

Projekt ma na celu analizę efektów kontaktu Polaków i Ukraińców od czasu wybuchu wojny w lutym 2022 roku oraz stworzyć możliwość przygotowania podręczników na temat pokonywania różnic kulturowych pomiędzy Polakami i Ukraińcami. A tych różnic, wbrew pozorom, jest wiele. 

- Kiedy porównujemy Polaków i Ukraińców, wydaje się, że wiele wieków wspólnej historii sprawia, że niewiele nas różni. Mamy jednak zupełnie inne wyobrażenie świata już na samym wstępie. Kiedy myślimy o lewobrzeżnej Ukrainie, to myślimy o zachodniej części Ukrainy. Ponieważ Wisła płynie na północ, to lewobrzeżne dla Polaków jest coś, co jest na zachód od niej. W Ukrainie jest odwrotnie, ponieważ Dniepr płynie na południe. W związku z tym lewobrzeżna Ukraina to część wschodnia - dodaje prof. Joanna Getka.  


Posłuchaj

9:43
Co młodzi Polacy i Ukraińcy wiedzą o sobie nawzajem? (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gościni: prof. Joanna Getka (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 4.06.2024
Godzina emisji: 10.17

dm

Polecane