Najważniejsze momenty wojny na Ukrainie oczyma Macieja Jastrzębskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najważniejsze momenty wojny na Ukrainie oczyma Macieja Jastrzębskiego
Mijają dwa lata, odkąd Rosja bestialsko napadła na Ukrainę. Od 24 lutego 2022 roku rosyjski agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta, zabijając żołnierzy i cywilów. Foto: Oleksandr Lapin / PAP/UKRINFORM

Ponad 700 dni strachu i niepokoju oraz kilkaset tysięcy rannych i zabitych w wyniku prowadzonych działań. 24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Zachęcamy do wysłuchania najważniejsze momentów wojny na Ukrainie, przedstawionych oczyma Macieja Jastrzębskiego.

  • Na kilku odcinkach frontu ukraińska obrona musi odpierać rosyjskie ataki.
  • W 727 dniu inwazji na Ukrainie, w swojej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną stwierdził, że opóźnienia w przekazywaniu zachodniej pomocy umożliwiły Rosji rozpoczęcie działań ofensywnych na kilku odcinkach frontu jednocześnie.
  • Mijają dwa lata, odkąd Rosja bestialsko napadła na Ukrainę. Od 24 lutego 2022 roku rosyjski agresor codziennie bombarduje ukraińskie miasta, zabijając żołnierzy i cywilów. 

24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy ofiar, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia.

Dwa lata od wybuchu wojny

Ukraińcy w Kijowie, tak jak i pozostałych miastach oddalonych od frontu, bronią się przed Rosją pozorami normalności. O północy miasto zamiera. O tej porze zaczyna obowiązywać godzina policyjna. Na Majdan każdego dnia przychodzą rodziny cywilnych ofiar wojny, a także poległych żołnierzy. Na skwerze wbijają flagi, na których piszą imiona i nazwiska swoich bliskich. Są także fotografie zabitych, kwiaty i znicze. To miejsce zmieniło się w morze żółto niebieskich flag i pokazuje cenę, jaką od dwóch lat Ukraina płaci za odpieranie rosyjskiej agresji Zachodu.

Uczniowie odrabiają lekcje w schronie na stacji metra, podczas alarmu przeciwlotniczego w Kijowie Uczniowie odrabiają lekcje w schronie na stacji metra, podczas alarmu przeciwlotniczego w Kijowie/ Vladyslav Musiienko/PAP

Najczęściej czytane

10. rocznica tragicznych wydarzeń na Majdanie

Druga rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, zbiega się także z dziesiątą rocznicą krwawych starć na Majdanie. 18 lutego 2014 roku podczas starć z milicją i oddziałami specjalnymi, które próbowały brutalnie spacyfikować protest, zginęło ponad 100 osób. Zostali zapamiętani jako "Niebiańska Sotnia".

Posłuchaj

3:40
Najważniejsze momenty wojny na Ukrainie oczyma Macieja Jastrzębskiego (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 20.02.2024
Godzina emisji: 17.48

zch/IAR

Polecane