Humor i żarty sposobem walki ze spadkiem kreatywności. Pozytywne myślenie sprzyja tworzeniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Humor i żarty sposobem walki ze spadkiem kreatywności. Pozytywne myślenie sprzyja tworzeniu
Poczucie humoru i optymizm poprawiają kreatywność (Dobrego Dnia! / Trójka)Foto: shutterstock/Rido

Okresy niemocy twórczej przydarzają się niemal każdemu artyście. Wszyscy, którzy wykonują zajęcia oparte na wyobraźni lub nieszablonowości, zetknęli się z tym problemem. Jak pobudzić wyobraźnię i poradzić sobie z niemocą twórczą? Czy są na to skuteczne sposoby?  

  • Każdy uśmiech wpływa pozytywnie na organizm, m.in. skutecznie eliminuje stres i podnosi poziom endorfin.
  • Dobre samopoczucie ma pozytywny wpływ m.in. na układ immunologiczny i regenerację organizmu.
  • Optymizm poprawia relacje społeczne, przyczynia się do sukcesów zawodowych i wpływa na poprawę kreatywności. Osoby z dużym poczuciem humoru mają większą pewność siebie i łatwiej adaptują się do zmian.

W życiu nawet najwybitniejszych artystów przytrafiały się okresy, kiedy nie potrafili nic stworzyć. Ta niemoc twórcza doprowadzała ich do frustracji. Przykładem może być pisarz Franz Kafka w listach do swojego wydawcy Alberta Ehrensteina, żalił się na blokadę kreatywności, która uniemożliwiała mu tworzenie.  

Poczucie humoru i żarty stymulują mózg

Jak pobudzić wyobraźnię i poradzić sobie z niemocą twórczą? Czy są jakieś sposoby aby znów stać się kreatywnym? 

Czytaj także

- Wszystko wisi na naszym nastroju. Nasze myśli i działania są związane z tym, jaki mamy nastrój - mówi dr Maria Kmita, psycholog i założycielka warsztatów i szkoleń z humoru i śmiechu. - Humor stymuluje mózg. Samo to, że zwracamy uwagę na śmieszne rzeczy lub oglądamy komedie w telewizji, już stymulujemy nasz mózg do pozytywnego myślenia. Myślimy wtedy w sposób bardziej otwarty i kreatywny. Łączymy różne rzeczy ze sobą i te połączenia nas rozbawiają. Jeszcze bardziej stymuluje nas tworzenie żartów - dodaje. 


źródło: Maria Kmita/YouTube


Trzeba odrzucić negatywne myśli 

Żartowanie wpływa więc na wzrost naszej kreatywności. Ale co jeszcze powoduje, że potrafimy zwalczyć niemoc twórczość?

- Jest to optymizm. Pozytywne myślenie otwiera człowieka, a negatywne zamyka nas na nowe pomysły i nowe opcje. Kiedy myślimy negatywnie jesteśmy bardzo ograniczeni, bo skupiamy się tylko na tym, co jest złe i co złego jeszcze nas czeka - kontynuuje Maria Kmita. - Jest kilka takich rzeczy, które wszyscy powinni robić dla polepszenia nastroju. Przebywanie w pozytywnym towarzystwie, robienie rzeczy, które lubimy oraz unikanie negatywnych myśli. Optymizm sprawia, że możemy nabrać odpowiedniej perspektywy - dodaje.

Posłuchaj

7:03
Jak sobie poradzić ze spadkiem kreatywności ? (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gościni: Maria Kmita (psycholog)
Data emisji: 4.06.2024
Godzina emisji: 11.17

dm

Polecane