"1989. Pozytywny mit" – nowa proza w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"1989. Pozytywny mit" – nowa proza w Trójce
Przemysław BluszczFoto: Polskie Radio / Łukasz Rabikowski

19 listopada 2022 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się premiera musicalu w reżyserii Katarzyny Szyngiery "1989". Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprezentował premierowo ten musical 2 grudnia 2022 roku. Pomysł, by opowiedzieć o naszej, zakończonej happy endem, bezkrwawej rewolucji za pomocą rapu narodził się właśnie w Teatrze Słowackiego, którego dyrektor Krzysztof Głuchowski zaproponował prowadzącej GTS Agacie Grendzie współprodukcję tego spektaklu.

Musical stał się prawdziwym przebojem ostatnich dwóch sezonów, wystawiany na festiwalach, nagradzany, a 27 maja 2024 roku premierowo pokazany w Teatrze TVP.

Twórcy scenariusza musicalu – Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły – zdawali sobie sprawę, że historii, obejmującej 10 lat, od sierpnia 1980 do czerwca 1989, nie sposób opowiedzieć wyczerpująco w dwugodzinnym spektaklu. Postanowili więc opisać ją w książce reporterskiej pod tytułem "1989. Pozytywny mit."


Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Marcin Wlekły "1989. Pozytywny mit" Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Marcin Wlekły "1989. Pozytywny mit"

Książka właśnie się ukazała. Tytuł każdego z jej 37 rozdziałów odpowiada tytułowi kolejnych utworów musicalu. Uzyskaliśmy zgodę na przeczytanie 20 jej fragmentów. Tym razem i my zdajemy sobie sprawę, że naszego "pozytywnego mitu" nie jesteśmy w stanie przedstawić w 120 minutach, postanowiliśmy jednak zaryzykować. Podjęliśmy to wyzwanie, tym bardziej że nasza lektura przypada na czas upamiętniania 35. rocznicy 4 czerwca 1989.

Nasze zaproszenie do przeczytania fragmentów książki przyjął Przemysław Bluszcz. Muzycznie lekturze towarzyszy Łukasz Borowiecki. Liczymy także na uzyskanie zgody na zacytowanie utworów Andrzeja Mikosza Webera, stworzonych do musicalu.

"Coraz więcej mówi się dziś o kobietach rewolucjonistkach, bez których nie byłoby Solidarności (…). Tworząc musical "1989", nie mieliśmy wątpliwości, że to dla nas ważne. Ale chcieliśmy opowiedzieć jeszcze o czymś więcej. Obok "rewolucjonistek" o losach Solidarności zdecydowała również druga grupa kobiet – "panie domu". – Czytamy w rozdziale drugim książki pod tytułem "Jak prąd". Gaja Kuroń, Krystyna Frasyniuk i Danuta Wałęsa oraz Anna Walentynowicz, Henryka Krzywonos i Alina Pieńkowska – o nich między innymi posłuchamy.

Zapraszamy, Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

 

Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły – "1989. Pozytywny Mit" od 3.06.2024 – ok. godz. 11.40.

 

Wydawnictwu Znak dziękujemy za współpracę.

Polecane