"Jedną nogą w finale", czyli reprezentacja Polski w amp futbolu przed mistrzostwami Europy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jedną nogą w finale", czyli reprezentacja Polski w amp futbolu przed mistrzostwami Europy
Bartosz Łastowski - kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski w amp futbolu. Foto: Darek Matyja

Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa Europy w amp futbolu. W tym roku zostaną one rozegrane na początku czerwca w Evian, we Francji. Reprezentacja Polski zawodników po amputacjach jest zaliczana do grona faworytów tego turnieju. sztab szkoleniowy i zawodnicy zapewniają, że do kraju wrócą z medalem.    

  • Amp futbol jest odmianą piłki nożnej. W drużynach ampfutbolowych grają zawodnicy z jedna nogą. Wyjątek to bramkarze, którzy mają jedną rękę.
  • Historia amp futbolu w Polsce zaczęła się w 2011 roku, kiedy na pierwsze zgrupowanie w Warszawie przyjechało 13 zawodników.
  • Polscy ampfutboliści zdobyli do tej pory dwa brązowe medale mistrzostw Europy - w 2017 roku w Turcji oraz w 2020 roku podczas turnieju rozgrywanego w Krakowie. Zajęli też czwarte miejsce w mistrzostwach świata w Meksyku w 2014 roku. 

Reprezentacja Polski w amp futbolu na początku czerwca powalczy we Francji o kolejny medal mistrzostw Europy. Podczas uroczystej prezentacji drużyny, nazwiska reprezentantów ogłaszały znane postaci ze świata sportu, showbiznesu, internetu czy muzyki. Wśród nich: Robert Makłowicz, Adam Małysz, Julia Żugaj i Young Leosia.

Jedziemy do Francji po złoto ME 

Polacy należą do światowej czołówki w amp futbolu i są zaliczani do grona faworytów zbliżających się mistrzostw Europy. Po dwóch brązowych medalach, teraz mierzymy wyżej, zapewniają w audycji "Dobrego Dnia!": prezes AMP Futbol Polska - Mateusz Widłak i kapitan reprezentacji - Bartosz Łastowski.  

- Dwa lata szykujemy się do tej imprezy i szykujemy się bardzo mocno. Chcemy wygrać, chcemy zdobyć złoto. Mamy już medale mistrzostw Europy, ale nie mamy jeszcze mistrzowskiego pucharu, więc chcemy go tym razem wywalczyć. W turnieju bierze udział 16 najlepszych drużyn Europy. My zaczynamy od niedzieli i będziemy grać praktycznie dzień po dniu. No i liczę, że zakończymy pozytywnie ten turniej - mówi Mateusz Widłak.   


Czytaj także: 


Niech hasło "Jedną nogą w finale", stanie się faktem   

W kadrze na mistrzostwa Europy znaleźli się m.in. doświadczeni zawodnicy, jak Bartosz Łastowski, Krystian Kapłon czy Łukasz Miśkiewicz. Są także tacy, którzy dopiero zbierają reprezentacyjne doświadczenie, jak 17-letni Łukasz Mazurowski czy bramkarz Maciej Materac. W drużynie znalazł się też Marcin Oleksy - laureat nagrody FIFA Puskas Award, za najpiękniejszą bramkę strzeloną w 2022 roku.
Czy ta mieszanka rutyny i młodości pozwoli na włączenie się do walki o złoto mistrzostw Europy? 
Kapitan naszej drużyny, Bartosz Łastowski liczy, że właśnie tak się stanie.  

- Każdy, kto za dwa dni wsiądzie do samolotu do Francji potwierdzi, że jedziemy tam po złoto. U nas nie ma założeń, że musimy wyjść z grupy i to już będzie fajnie. U nas fajnie jest wygrywać kolejne mecze, być w strefie medalowej i sprawić by nasze hasło "Jedną nogą w finale" stało się faktem. Na razie ten finał to dla nas bariera, która nas blokuje i mam nadzieję, że do trzech razy sztuka i tym razem na mistrzostwach Europy uda wejść do finału i powalczyć o złoto - zapewnia Bartosz Łastowski. 

W fazie grupowej nasi reprezentanci zagrają z Grecją, Szkocją i Niemcami. Mistrza Europy poznamy 8 czerwca.


Posłuchaj

10:20
Reprezentacja Polski w amp futbolu przed ME (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Mateusz Widłak (prezes Amp Futbol Polska), Bartosz Łastowski (kapitan reprezentacji Polski w amp futbolu)
Data emisji: 29.05.2024
Godziny emisji: 10.35

dm 

Polecane