Wielki finał Enter Enea Festival 2024: Voo Voo i Leszek Możdzer w koncercie premierowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielki finał Enter Enea Festival 2024: Voo Voo i Leszek Możdzer w koncercie premierowym
Atom String Quartet i Leszek MożdzerFoto: mat. promocyjne

Enter Enea Festival łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związane z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów. Ci gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. 14. edycja festiwalu odbyła się w dniach 26-29 maja w Poznaniu; patronem wydarzenia był Program 3 Polskiego Radia.

  • Enter Enea Festival 2024 odbywa się w dniach 26-29 maja. Patronem wydarzenia jest radiowa Trójka.
  • W Poznaniu jest Mariusz Owczarek, który wraz z gośćmi będzie relacjonował, co słychać na festiwalu.

Organizatorem Enter Enea Festival i koncertów pod jego egidą organizowanych w Sali Ziemi w Poznaniu jest Fundacja "Europejskie Forum Sztuki". Mecenasem festiwalu od pierwszej edycji jest miasto Poznań.

14. edycja festiwalu odbywała się od 26 do 29 maja 2024 roku. Za najwyższy poziom muzycznych wrażeń podczas wydarzenia odpowiadali Leszek Możdżer i zaproszeni przez niego artyści z pierwszej ligi światowego jazzu. Festiwal rozpoczął się od koncertu ShataQS z materiałem z płyt Fenix i Weda przygotowanym w częstotliwości 432 Hz, na którym wystąpił też Leszek Możdżer. Polski artysta podczas występu zagrał m.in. fragment utworu Jana A.P. Kaczmarka napisanego na potrzeby filmu "Marzyciel".

"Kopiec" nad Jeziorem Strzeszyńskim

Zanim w niedzielę (26.05) wystąpili ShataQS i Leszek Możdżer, w Poznań Visual Park nad Jeziorem Strzeszyńskim pojawił się nowy obiekt: instalacja 52°27'36.6"N 16°49'48.6"E autorstwa Krzysztofa Maniaka, artysty, którego wystawę zobaczymy też w ABC Gallery. - Jest to praca wykonana z ziemi, która może nam przypominać kopiec albo coś na kształt górki zjazdowej - tłumaczy artysta w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem. 

Inauguracją "Kopca" zajęły się natomiast... Krety - bohaterowie performance'u francuskiego reżysera Philippe'a Quesne, które zwiedzały już Nowy Jork, Berlin czy Montreal. - One poprzez cały teren Poznań Visual Park powiodły publiczność, przez scenę Enter Enea Festival, aż do tej realizacji - opowiada kuratorka Katarzyna Jankowiak-Gumna.


Posłuchaj

7:51
Enter Enea Festival 2024: otwarcie festiwalu i "Kopiec" nad Jeziorem Strzeszyńskim (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Atom String Quartet i Leszek Możdżer w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

Wydany przez Atom Spring Quartet album "Penderecki" to zbiór autorskich aranżacji dzieł jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Muzycy podczas nagrań wzięli na warsztat m.in. utwory Krzysztofa Pendereckiego, które był pisane z myślą o składach mniejszych niż kwartet. Warto nadmienić, że całość powstała za zgodą kompozytora.

W 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego Atom Spring Quartet wykonał aranżacje z albumu wspólnie z Leszkiem Możdzerem. Teraz, w Poznaniu, muzycy ponownie połączyli siły. - Każde spotkanie z Leszkiem Możdzerem jest dla nas inspirujące. Akurat do tego materiału podchodzimy też w sposób bardzo otwarty: część rzeczy mamy zapisanych, a dużo jest sytuacji mocno jazzowych, gdzie pozwalamy sobie na spontaniczość. Leszek świetnie się w to wkleił - opowiada Dawid Lubowicz, skrzypek Atom Spring Quartet.


Posłuchaj

5:05
Atom String Quartet i Leszek Możdżer zagrają utwory Krzysztofa Pendereckiego (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nowe otwarcie, czyli Voo Voo i Leszek Możdżer razem na scenie

Finałem tegorocznej edycji wydarzenia był premierowy koncert Voo Voo i Leszka Możdżera, którzy wspólnym graniem na Enter Enea Festival otwierają nowy rozdział swojej muzycznej znajomości. 

- To program poniekąd premierowy, bo powstały dwa zupełnie nowe utwory, specjalnie na tę dzisiejszą datę (29.05 - red.). Graliśmy już troszeczkę ze sobą, ale to jest takie nowe otwarcie. Pan Wojciech Waglewski nawet kazał mi śpiewać - zdradza Leszek Możdzer, kompozytor i pianista, a także dyrektor artystyczny festiwalu.

Posłuchaj

4:36
Nowe otwarcie, czyli Voo Voo i Leszek Możdżer razem na scenie (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Finałowy koncert Voo Voo i Leszka Możdzera będzie można wkrótce usłyszeć na antenie radiowej Trójki. A wcześniej, w czwartek 30 maja, podczas audycji specjalnej podsumowaliśmy tegoroczną edycję Enter Enea Festival.

***

qch/mat. promocyjne/kormp

Polecane