Dotknięcie dziecięcej wrażliwości na rodzinnym pikniku Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dotknięcie dziecięcej wrażliwości na rodzinnym pikniku Trójki
Piknik "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki ma w programie wiele atrakcji dla dzieci.Foto: Polskie Radio / Cezary Piwowarski

– Bez uważnego słuchania i obserwowania dziecka nie ma szans na jego zrozumienie, wejście w jego buty i pomaszerowanie przez jego świat – uważa Iwona Zabielska-Stadnik, redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia". Przygotowaną przez ten magazyn wystawę "Wrażliwe jak dziecko" będzie można zobaczyć podczas niedzielnego pikniku Trójki, "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka".

  • Organizowany wraz z Narodowym Centrum Kultury piknik "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" odbędzie się w niedzielę (26 maja) w ogrodzie Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w godz. 11.00-16.00.
  • W programie imprezy są in. gry i warsztaty literackie, spotkania z autorami i ilustratorami książek dla dzieci oraz czytanie fragmentów utworów literackich przez dziennikarzy stacji.
  • Wystawa "Wrażliwe jak dziecko" składa się z dwunastu ilustracji i dodatkowego, trzynastego obrazu okładkowego.

Stworzoną przez "Newsweek" wystawa "Wrażliwe jak dziecko" mieli okazję zobaczyć mieszkańcy wielu miejscowości. – My ją bardzo chętnie wypożyczamy, ona wędruje sobie po całej Polsce, jest w różnych miejscach, wszędzie tam, gdzie chcemy, żeby rodzice dorośli, opiekunowie i wychowawcy zetknęli się z tymi tematami – mówi Iwona Zabielska-Stadnik, redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia".

Wystawa łączy obraz ze słowem pisanym. Do powstających w magazynie artykułów zatrudnieni w tym celu ilustratorzy przygotowują odpowiednią oprawę graficzną. To właśnie ona ma przyciągać wzrok zwiedzających, którzy następnie – z pomocą dołączonych kodów QR – mogą otworzyć odpowiedni artykuł.

Zanurzenie w dziecięcym świecie

Jak twierdzi Iwona Zabielska-Stadnik, autorzy publikowanych w "Newsweeku" tekstów "zanurzają się w dziecięcy świat i jest tam jedna wielka wrażliwość na sprawy dzieci, na ich problemy, na ich perspektywę".  

– Dla nas bardzo ważne jest, żeby pokazać czytelnikom perspektywę dziecka albo nastolatka, a nie trzymać się perspektywy, którą mamy my, dorośli, którym najczęściej wydaje się, że jest tak albo tak w życiu młodego człowieka. A prawda jest taka, że te dzieciaki zupełnie inaczej widzą te same sprawy, które my już umiemy zdefiniować – mówi gościni "Zapraszamy do Trójki".         

Zobacz też: "Myśliwiecka - Dzień Mamy, Taty i Dziecka" w ogrodzie radiowej Trójki. Zapraszamy na piknik!                                                                 

Odrywanie własnego wewnętrznego dziecka

Z punktu widzenia dojrzałego czytelnika dodatkowym atutem artykułów może być obudzenie w sobie na nowo młodzieńczej wrażliwości. – Każdy z nas ma swoje wewnętrzne dziecko, natomiast my je zagłuszamy przez to życie dorosłe, które prowadzimy, przez problemy, z którymi się zmagamy, trudności, którym musimy stawić czoła – uważa Iwona Zabielska-Stadnik.

– Gdy nasz mózg się rozwija, uczymy się abstrahowania, obserwowania rzeczywistości, nazywania i kategoryzowania, zajmowania stanowiska. To pierwsze, bardzo świeże spojrzenie i doświadczenie tego, co się dzieje w naszym życiu, po prostu nam później umyka – dodaje dziennikarka.  

Bezcenne poczucie własnej wartości

Podstawowym zagadnieniem poruszanym na wystawie jest poczucie własnej wartości dziecka. – Jest ono takim fundamentem, na którym rośnie potem cała nasza dorosłość i nasze wejście w ten świat, gdzie już nie mamy się na kim opierać, do kogo odwoływać i pod czyje skrzydła chować, tylko musimy być już odpowiedzialni za wszystko, co robimy i co myślimy – mówi Iwona Zabielska-Stadnik.

Rozmówczyni Michała Matusa zachęca do tego, abyśmy przede wszystkim uważnie słuchali i obserwowali nasze dzieci. – Bez tego właściwie nie ma szans na zrozumienie i na próbę wejścia w te buty dziecka i pomaszerowania przez jego świat.  

Na wystawę "Wrażliwe jak dziecko" składa się łącznie dwanaście ilustracji plus dodatkowy, trzynasty obraz okładkowy.

Posłuchaj

9:52
Iwona Zabielska-Stadnik, redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia", o wystawie "Wrażliwe jak dziecko" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gościni: Iwona Zabielska-Stadnik (redaktorka naczelna czasopisma "Newsweek-Psychologia")
Data emisji:
 25.05.2024
Godzina emisji: 8.36

kc/wmkor

Polecane