Fabuł nigdy dość! Szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw… Rozpoczął się Festiwal Fabuły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fabuł nigdy dość! Szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw… Rozpoczął się Festiwal Fabuły
Wystartował Festiwal Fabuły 2024 w PoznaniuFoto: mat. prasowe/Festiwal Fabuły/M. Kaczynski

Ruszyła kolejna edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu. To wydarzenie, na którym można posłuchać dobrych opowieści oraz spotkać się z autorami i autorkami powieści, opowiadań, reportaży, biografii, esejów, a w tym roku także komiksów i utworów dramatycznych. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu czy gatunków popularnych. 

  • Festiwal Fabuły w Poznaniu odbywa się co dwa lata. Jego szósta edycja zaczęła się w poniedziałek, 20 maja i potrwa do niedzieli, 26 maja.
  • W tegorocznej edycji festiwalu ważnym elementem jest kwestia tożsamości, także tej nieheteronormatywnej. Jedno ze spotkań będzie poświęcone właśnie kwestii, jak przedstawia się społeczność LGBT+ nie tylko w literaturze najnowszej, ale także w literaturze poprzednich epok.

„Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych. Co dwa lata zapraszamy do ZAMKU autorów najciekawszych i najważniejszych według nas książek prozatorskich wydawanych w Polsce; przedstawicieli różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów. Chcemy posłuchać dobrze opowiedzianych historii, ale też zapytać co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Pytając o literaturę, pytamy również o politykę i przemiany społeczne, stare problemy filozoficzne i nowe idee” – deklarują twórcy i organizatorzy Festiwalu Fabuły.

Szeroko i przekrojowo

– Myślimy o Festiwalu Fabuły bardzo szeroko i przekrojowo. Można na niego spojrzeć, myśląc o fabułach, które są realizowane i przeplatane na bardzo różne sposoby: w programie są krótkie formy, książki, są powieści, jest komiks, jest literatura niefikcjonalna – wymienia prof. UAM dr hab. Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły. – Dla nas to także myślenie o różnego typu tożsamościach. W tegorocznym festiwalu bardzo istotna jest tożsamość nieheteronormatywna, to, w jaki sposób myśli o sobie i przedstawia się społeczność LGBT+. I nie tylko w literaturze najnowszej, współczesnej, ale także z perspektywy literatury od początku XX wieku – opowiada.

– Są to różnorodne formy literackie, bardzo różnorodne gościnie i goście, którzy przedstawiają, jak te wątki w literaturze się rozkładają – dodaje.


Festiwal Fabuły 2024 Festiwal Fabuły 2024

Dbać o literacką różnorodność

Trójkowy gość zwraca uwagę, że żyjąc w trudnych czasach (pandemia, wojna za wschodnią granicą), skłaniamy się do patrzenia na świat z perspektywy kryzysu. A ona często spłaszcza perspektywę, każe wyostrzać opinie, dzielić rzeczywistość na czarną i białą. Tymczasem przyglądanie się, obcowanie z różnymi formami literackimi pozwala wszystko skomplikować, zatrzymać się, nie widzieć świata tylko w czerni i bieli, ale w kolorach, odcieniach, całej jego różnorodności.

– Wierzymy jako organizatorzy Festiwalu Fabuły, że literatura i różne fabuły w literackich i artystycznych realizacjach, mają wpływ na nasz codzienny język. Może nie od razu, może nie w sposób oczywisty, ale nie wolno tego lekceważyć i o tą różnorodność literacką należy dbać. Stąd taki różnorodny program, taka wieloaspektowość opowieści, które chcemy zaproponować poznańskiej i nie tylko, mam nadzieję, publiczności – deklaruje.

Przeczytaj także


Fabuł nigdy dość!

Rozmówca Radosława Nałęcza polemizuje z tezą o „szumie informacyjnym”, który jest niszczący i dezorientujący. – Każdy, kto wychowuje dziecko, albo pamięta własną młodość czy dojrzewanie, wie, że te różne opowieści o świecie nakładały się na siebie, nawarstwiały. Dzięki temu możemy wybierać, zastanawiać się, mamy wybór, możemy sięgać do różnych opowieści. I jeszcze, co bardzo ważne, ci, którzy nam te opowieści opowiadają, chcą do nas dotrzeć, szanują nas jako odbiorców, zależy im na rozmowie – wskazuje.

I tłumaczy, że fabuła to nie tylko opowiadanie, snucie opowieści: to także rodzaj komunikacji, wymiany, która musi być zmienna, dynamiczna. Co więcej, musi polegać na swego rodzaju ryzyku, które się podejmuje w takiej rozmowie. – Więc trzeba tu szukać, komplikować, patrzeć z różnych perspektyw. Fabuł nigdy dość! Jak się złapiemy na tym, że jakaś fabuła nam zbyt długo wystarczy, to trzeba się otrząsnąć i rozejrzeć dookoła, bo na pewno jest jeszcze jedna opowieść o świecie – zachęca.

– Nie chodzi o to, że jest nowy temat, nowe zjawisko, które do tej pory było nieobecne, a warte jest opisania. Także o to, że dla podstawowych rzeczy, jak miłość, śmierć, samotność, zachwyt, euforia, możemy znaleźć nowy język. Nowy Szekspir, nowy Mann, nowy Tołstoj ciągle są do znalezienia. I będziemy ich szukać… – zapewnia.

Szczegółowy program Festiwalu Fabuły można znaleźć na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.


Posłuchaj

11:05
Fabuł nigdy dość! Rozpoczął się kolejny Festiwal Fabuły w Poznaniu (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: prof. Marcin Jaworski (kurator Festiwalu Fabuły)
Data emisji: 22.05.2024
Godzina emisji: 12.12

pr/wmkor

Polecane