"Początek Sezonu" – nowy festiwal w pięknych okolicznościach bydgoskiej przyrody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Początek Sezonu" – nowy festiwal w pięknych okolicznościach bydgoskiej przyrody
Zabytkowe Młyny Rothera podejmą gości festiwalu "Początek Sezonu" w Bydgoszczy.Foto: Shutterstock/Konoplytska

Na bydgoskiej mapie kulturalnej pojawia się nowy ważny punkt – festiwal "Początek Sezonu" to spotkanie łączące w sobie tematy z zakresu m.in. literatury, historii oraz ekologii.

  • "Początek Sezonu" odbędzie się między 27 a 30 czerwca 2024 roku.
  • Jedną z festiwalowych lokalizacji będą zabytkowe, XIX-wieczne Młyny Rothera.
  • Wśród gości festiwalu znajdą się muzyk Mikołaj Trzaska oraz aktor Robert Więckiewicz.

Nadchodzące lato w Bydgoszczy będzie stało pod znakiem nowych atrakcji kulturalnych. Ma je zapewnić rozpoczynający się pod koniec czerwca festiwal "Początek Sezonu".

– Oprócz tego, że spotkamy się z muzykami czy z pisarzami, będziemy mieli okazję wędrować po mieście i opowiadać o jego urokach. Istotną rzeczą podczas "Początku Sezonu" będzie ekologia, jak również zrównoważony rozwój, i to, jak to się łączy ze sztuką i z kulturą – zapowiada Dominika Kiss-Orska z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

Gościnne Młyny Rothera

Jednym z miejsc, gdzie organizowane będą festiwalowe wydarzenia, są Młyny Rothera – historyczny budynek z duszą, w którym w dziewiętnastym wieku kwitło życie handlowe bydgoszczan. Zostanie tam zaprezentowana m.in. wystawa "Węzły".

– Opowiemy o fenomenie Bydgoszczy, która powstała w dziewiętnastym wieku jako miasto przemysłowe, naszą opowieść kończąc tu i teraz, wspominając też o zagrożeniu katastrofą klimatyczną – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy. 


Posłuchaj

3:05
"Początek Sezonu" – nowy festiwal w Bydgoszczy (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Przybliżyć ludziom uroki Bydgoszczy

Na pomysł, by festiwal "Początek Sezonu" zorganizować akurat w Bydgoszczy, wpadł Tomasz Pańczyk, który uważa, że to miasto jest wciąż za mało doceniane przez turystów. – To jest piękne miasto, które pięknie się rozwija, gdzie jest dużo zieleni, ale też fajne zabytki. Mało osób było w Bydgoszczy i pomyślałem, że byłoby świetnie pokazać ludziom Bydgoszcz, a Bydgoszczy pokazać trochę fajnych ludzi z kręgu literatury, sztuki i muzyki – tłumaczy organizator festiwalu.  

Na festiwalowe atrakcje będzie można natrafić nie tylko w Młynach Rothera, ale także m.in. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz w Pałacu w Ostromecku. Kluczową rolę w programie "Początku Sezonu" odgrywać ma przyroda, a jednym z kuratorów festiwalu został znany dziennikarz i popularyzator ekologii Adam Wajrak.

Więckiewicz o zaletach czytania

Za oprawę muzyczną festiwalu będzie odpowiadał Mikołaj Trzaska, a wśród gości specjalnych będzie aktor Robert Więckiewicz, tym razem opowiadający o zaletach czytelnictwa. – On fantastycznie mówi o książkach, więc chcemy to wykorzystać. Będzie z nim rozmawiał prof. Ryszard Koziołek, też fantastyczna postać, która wie, jak do tego czytania zachęcać – mówi współorganizatorka festiwalu Justyna Sobolewska.

Akcentów literackich oraz znakomitych gości podczas "Początku Sezonu" będzie znacznie więcej. O szczegółowym programie można poczytać więcej na facebookowym profilu festiwalu.


Posłuchaj

9:29
Tomasz Pańczyk Justyna Sobolewska o programie "Początku Sezonu" (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Data emisji: 21.05.2024
Godziny emisji: 10.15, 10.24

kc/wmkor

Polecane