"Tarcza Wschód". Wiceszef MON: program będzie konsultowany z sojusznikami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Odstraszanie - taką rolę mają pełnić fortyfikacje i umocnienia budowane w ramach "Tarczy Wschód" - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Polityk podkreślił, że plan będzie realizowany w porozumieniu z sojusznikami.

Narodowy Program Odstraszania i Obrony - "Tarczę Wschód" - ogłosił wczoraj w Krakowie premier Donald Tusk. Na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy ma trafić 10 miliardów złotych.

- W ramach programu zostaną zbudowane umocnienia na wschodniej granicy Polski. To jest największy tego typu program od II wojny światowej, po to, aby Polska była gotowa na każdy scenariusz - podkreślił Cezary Tomczyk.

Mowa o budowie systemu fortyfikacji, przeszkód ziemnych, linii bunkrów na granicy wschodniej oraz na północy - na granicy z Kaliningradem. - Celem jest, po pierwsze, odstraszanie, a po drugie - przygotowanie się do ewentualnej operacji obronnej - powiedział gość radiowej Trójki.

Wiceszef MON: nie ma twardego scenariusza

Cezary Tomczyk nadmienił, że program "Tarcza Wschód" będzie realizowany w pełnej konsultacji z Sojuszem Północnoatlantyckim, a także z Litwą, Łotwą i Estonią, które niedawno ogłosiły budowę bałtyckiej linii obrony.

W ocenie wiceministra obrony narodowej - zapytanego o zagrożenie ze strony Rosji, a także o przewidywania części ekspertów, że mamy trzy lata na przygotowanie się do obrony - "nie ma żadnego twardego scenariusza, iż coś wydarzy się za 2-3 lata".

- Przyszłość zależy od nas. Od tego, czy Europa się obudziła - a wydaje się, że tak - od tego, jaka będzie sytuacja w Ukrainie, ale też od polityki polskiego rządu - dodał Tomczyk.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

29:12
Cezary Tomczyk gościem Programu 3 Polskiego Radia ("Bez Uników")
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Audycja: "Bez uników"
Prowadzi: Renata Grochal
Gość: Cezary Tomczyk (wiceszef MON, wiceprzewodniczący PO)
Data emisji: 20.05.2024
Godzina emisji: 8.13

PR3/IAR, łl/wmkor

Polecane